RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-09-20
RSK-nr enhet: ST
UPONOR OLJEAVSKILJARE-PE-10-1
UPONOR OLJEAVSKILJARE-PE-10-1
| RSK-nummer | 5510013 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1141775 |
| GTIN | 6414900384919 |
| Produkt | Avskiljare |
| Produktnamn | Oljeavskiljare |
| Dimension | - |
| Storlek | 3,645m3 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | oljeavskiljning för dagvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PEHD |
| Standard | - |
| Övrig info | PE-10-1 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1141775 |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 1141775 |
|---|
| GTIN | 6414900384919 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1141775 |
|---|
| Material brunn | PE (polyeten) |
|---|---|
| Material lock | Gjutjärn |
| Belastning lock | 400 kN |
| Lämplig för avskiljning av fett (organiskt) | Nej |
| Lämplig för avskiljning av olja (mineral) | Ja |
| Lämplig för avskiljning av sand | Ja |
| Installation | Utomhusinstallation |
| Flödeskapacitet | 10 l/s |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 160 mm |
| Invändig beklädnad | Ingen |
| Utvändig beklädnad | Ingen |
| Lagringskapacitet avskiljare | 226 l |
| Kapacitet på slamavskiljare | 1000 l |
| Med slamavskiljare | Ja |
| Med koalensfilter | Ja |
| Avskiljningsklass | 1 |
| Storlek dagöppning | 600 mm |
| Antal dagöppningar | 1 |
| Med tömningsanordning | Nej |
| Med integrerad högtryckspoling | Nej |
| Med automatisk påfyllningsfunktion | Nej |
| Med larmutgång | Ja |
| Med provtagningssond | Nej |
| Anslutningshöjd inlopp | 1310 mm |
| Diameter | 1350 mm |
| Höjd | 2000 mm |
| Bredd | 1350 mm |
| Längd | 1350 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900384919 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1350 | ||
| Bredd (mm) | 1350 | ||
| Höjd (mm) | 1995 | ||
| Vikt (kg) | 132 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900609548 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1400 | ||
| Bredd (mm) | 1400 | ||
| Höjd (mm) | 2145 | ||
| Vikt (kg) | 181 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_6_5510008.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_6_5510013.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_6_5510008.pdf |
| RSK-nummer | 5510013 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1141775 |
| GTIN | 6414900384919 |
| Produkt | Avskiljare |
| Produktnamn | Oljeavskiljare |
| Dimension | - |
| Storlek | 3,645m3 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | oljeavskiljning för dagvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PEHD |
| Standard | - |
| Övrig info | PE-10-1 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1141775 |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 1141775 |
|---|
| GTIN | 6414900384919 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1141775 |
|---|
| Material brunn | PE (polyeten) |
|---|---|
| Material lock | Gjutjärn |
| Belastning lock | 400 kN |
| Lämplig för avskiljning av fett (organiskt) | Nej |
| Lämplig för avskiljning av olja (mineral) | Ja |
| Lämplig för avskiljning av sand | Ja |
| Installation | Utomhusinstallation |
| Flödeskapacitet | 10 l/s |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 160 mm |
| Invändig beklädnad | Ingen |
| Utvändig beklädnad | Ingen |
| Lagringskapacitet avskiljare | 226 l |
| Kapacitet på slamavskiljare | 1000 l |
| Med slamavskiljare | Ja |
| Med koalensfilter | Ja |
| Avskiljningsklass | 1 |
| Storlek dagöppning | 600 mm |
| Antal dagöppningar | 1 |
| Med tömningsanordning | Nej |
| Med integrerad högtryckspoling | Nej |
| Med automatisk påfyllningsfunktion | Nej |
| Med larmutgång | Ja |
| Med provtagningssond | Nej |
| Anslutningshöjd inlopp | 1310 mm |
| Diameter | 1350 mm |
| Höjd | 2000 mm |
| Bredd | 1350 mm |
| Längd | 1350 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900384919 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1350 | ||
| Bredd (mm) | 1350 | ||
| Höjd (mm) | 1995 | ||
| Vikt (kg) | 132 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900609548 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1400 | ||
| Bredd (mm) | 1400 | ||
| Höjd (mm) | 2145 | ||
| Vikt (kg) | 181 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_6_5510008.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_6_5510013.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_6_5510008.pdf |