Avaktiverad 2021-05-19
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-12-06
RSK-nr enhet: ST
Sandavskiljare EUROHEK OMEGA 4000 D 250, SANDFÅNG
Sandavskiljare EUROHEK OMEGA 4000 D 250, SANDFÅNG
| RSK-nummer | 5510506 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3065235 |
| GTIN | 5708525387129 |
| Produkt | Sandavskiljare |
| Produktnamn | - |
| Dimension | - |
| Storlek | 4000L |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för markförläggning |
| Utförande | 1 stos EUROHUK |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 3065235 |
|---|
| GTIN | 5708525387129 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material brunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet brunn | PE (polyeten) |
| Material lock | Gjutjärn |
| Belastning lock | 400 kN |
| Lämplig för avskiljning av fett (organiskt) | Nej |
| Lämplig för avskiljning av olja (mineral) | Nej |
| Lämplig för tungmetaller | Nej |
| Lämplig för bad-/duschavlopp (B) | Nej |
| Lämplig för köksavlopp (D) | Nej |
| Lämplig för tvättavlopp (T) | Nej |
| Lämplig för toalettavlopp (WC) | Nej |
| Lämplig för installation inomhus | Nej |
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Anslutningar | Slätände |
| Dimension alla anslutningar | DN 250 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 250 mm |
| Invändig beklädnad | Ingen |
| Utvändig beklädnad | Ingen |
| Med slamavskiljare | Ja |
| Kapacitet på slamavskiljare | 4000 l |
| Våtvolym | 4000 l |
| Antal dagöppningar | 1 |
| Storlek dagöppning | 600 mm |
| Med tömningsanordning | Nej |
| Med automatisk påfyllningsfunktion | Nej |
| Med larmutgång | Nej |
| Med provtagningssond | Nej |
| Anslutningshöjd inlopp | 2500 mm |
| Anslutningshöjd, utlopp | 1650 mm |
| Diameter | 2170 mm |
| Längd | 2100 mm |
| Bredd | 2170 mm |
| Höjd | 2100 mm |
| Inbyggnadsdjup | 2100 - 2100 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5510506 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3065235 |
| GTIN | 5708525387129 |
| Produkt | Sandavskiljare |
| Produktnamn | - |
| Dimension | - |
| Storlek | 4000L |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för markförläggning |
| Utförande | 1 stos EUROHUK |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 3065235 |
|---|
| GTIN | 5708525387129 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material brunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet brunn | PE (polyeten) |
| Material lock | Gjutjärn |
| Belastning lock | 400 kN |
| Lämplig för avskiljning av fett (organiskt) | Nej |
| Lämplig för avskiljning av olja (mineral) | Nej |
| Lämplig för tungmetaller | Nej |
| Lämplig för bad-/duschavlopp (B) | Nej |
| Lämplig för köksavlopp (D) | Nej |
| Lämplig för tvättavlopp (T) | Nej |
| Lämplig för toalettavlopp (WC) | Nej |
| Lämplig för installation inomhus | Nej |
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Anslutningar | Slätände |
| Dimension alla anslutningar | DN 250 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 250 mm |
| Invändig beklädnad | Ingen |
| Utvändig beklädnad | Ingen |
| Med slamavskiljare | Ja |
| Kapacitet på slamavskiljare | 4000 l |
| Våtvolym | 4000 l |
| Antal dagöppningar | 1 |
| Storlek dagöppning | 600 mm |
| Med tömningsanordning | Nej |
| Med automatisk påfyllningsfunktion | Nej |
| Med larmutgång | Nej |
| Med provtagningssond | Nej |
| Anslutningshöjd inlopp | 2500 mm |
| Anslutningshöjd, utlopp | 1650 mm |
| Diameter | 2170 mm |
| Längd | 2100 mm |
| Bredd | 2170 mm |
| Höjd | 2100 mm |
| Inbyggnadsdjup | 2100 - 2100 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |