Inlagd: 2022-01-03
RSK-nr enhet: M2
MIA-Drain 5B13 är en dränmatta med geotextil på vardera sida av HDPE kärna. På sidan som ska placeras uppåt vid installation är det applicerat fiberduk N3 och på andra sidan som vänds nedåt är det applicerat en tunnare geotextil med lägre gramvikt. Produkten används till områden där egenskaper som separation, dränering och filtrering blir centralt. MIA-Drain används istället för dräneringslager av grus och är lämplig på membraner samt hårda ytor av betong. Dränmattan används för horisontell eller vertikal dränering t.ex. vid parkeringsdäck, broar och deponier.
MIA-Drain 5B13 är en dränmatta med geotextil på vardera sida av HDPE kärna. På sidan som ska placeras uppåt vid installation är det applicerat fiberduk N3 och på andra sidan som vänds nedåt är det applicerat en tunnare geotextil med lägre gramvikt. Produkten används till områden där egenskaper som separation, dränering och filtrering blir centralt. MIA-Drain används istället för dräneringslager av grus och är lämplig på membraner samt hårda ytor av betong. Dränmattan används för horisontell eller vertikal dränering t.ex. vid parkeringsdäck, broar och deponier.
| RSK-nummer | 2303303 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | TDC5B13 |
| GTIN | 7350122645386 |
| Produkt | Geotextil |
| Produktnamn | MIA Drain 5B13 |
| Dimension | 3,7x30m |
| Storlek | 111m2/rulle |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | Dränering |
|---|---|
| Färg | vit/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | TDC5B13 |
|---|
| GTIN | 7350122645386 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Filterduk |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 30 m |
| Bredd | 3,7 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 3700 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 47,02 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_626_2303118.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2303303.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_626_2303222.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_626_2303109.pdf |
| RSK-nummer | 2303303 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | TDC5B13 |
| GTIN | 7350122645386 |
| Produkt | Geotextil |
| Produktnamn | MIA Drain 5B13 |
| Dimension | 3,7x30m |
| Storlek | 111m2/rulle |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | Dränering |
|---|---|
| Färg | vit/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | TDC5B13 |
|---|
| GTIN | 7350122645386 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Filterduk |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 30 m |
| Bredd | 3,7 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 3700 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 47,02 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_626_2303118.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2303303.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_626_2303222.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_626_2303109.pdf |