RSK-nr enhet: M2
Inlagd: 2025-04-11
RSK-nr enhet: M2
MIA-Drain ECO 7400 är en dränmatta med termisk bunden geotextil 136 gram på ovansidan av en koppformad HDPE kärna och under ligger en glidfilm av PE 0,2 mm. Produkten används till områden där egenskaper som separation, dränering och filtrering blir centralt. MIA-Drain ECO 7400 används istället för dräneringslager av grus och är lämplig på membraner samt hårda ytor av betong. Dränmattan används för horisontell eller vertikal dränering t.ex. vid parkeringsdäck, broar, gröna tak och deponier.
MIA-Drain ECO 7400 är en dränmatta med termisk bunden geotextil 136 gram på ovansidan av en koppformad HDPE kärna och under ligger en glidfilm av PE 0,2 mm. Produkten används till områden där egenskaper som separation, dränering och filtrering blir centralt. MIA-Drain ECO 7400 används istället för dräneringslager av grus och är lämplig på membraner samt hårda ytor av betong. Dränmattan används för horisontell eller vertikal dränering t.ex. vid parkeringsdäck, broar, gröna tak och deponier.
| RSK-nummer | 2310182 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Dräneringsmatta |
| Produktnamn | MIA-Drain ECO 7400 |
| Dimension | 2x12,5m |
| Storlek | 25m2 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | dränering |
| Utförande | geokomposit |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | HDPE/PP/PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Membran |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 12,5 m |
| Bredd | 2 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 350 | ||
| Bredd (mm) | 2000 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | 26,75 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2310182.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2310182 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Dräneringsmatta |
| Produktnamn | MIA-Drain ECO 7400 |
| Dimension | 2x12,5m |
| Storlek | 25m2 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | dränering |
| Utförande | geokomposit |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | HDPE/PP/PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Membran |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 12,5 m |
| Bredd | 2 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 350 | ||
| Bredd (mm) | 2000 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | 26,75 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2310182.pdf |
|---|---|