Inlagd: 2022-01-03
RSK-nr enhet: M2
MIA Erosionsskydd HDPE är en vävd geotextil tillverkad av högdensitetspolyeten. Nätet har egenskaper av att det är starkt, slitstarkt, lätt i vikt och beständigt mot UV-strålning. Erosionsnätet används huvudsakligen i konstruktion av vallar på mjuk mark, förstärkning av branta backar, konstruktion av branta stödstrukturer eller sluttningar samt till förstärkning av mark med låg bärkraft. MIA Erosionsskydd skyddar växter mot insekter, solens strålar och mot vind. Nätet kan därför även användas i trädgårdsodling, växthus, blomsterodling och fruktodling. Används ofta i dammar, sluttningar och parker.
MIA Erosionsskydd HDPE är en vävd geotextil tillverkad av högdensitetspolyeten. Nätet har egenskaper av att det är starkt, slitstarkt, lätt i vikt och beständigt mot UV-strålning. Erosionsnätet används huvudsakligen i konstruktion av vallar på mjuk mark, förstärkning av branta backar, konstruktion av branta stödstrukturer eller sluttningar samt till förstärkning av mark med låg bärkraft. MIA Erosionsskydd skyddar växter mot insekter, solens strålar och mot vind. Nätet kan därför även användas i trädgårdsodling, växthus, blomsterodling och fruktodling. Används ofta i dammar, sluttningar och parker.
| RSK-nummer | 2303245 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2303245 |
| GTIN | 7350122644815 |
| Produkt | Erosionsskydd |
| Produktnamn | MIA Erosionsskydd HDPE |
| Dimension | 8x100 |
| Storlek | 800 m2 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | erosionssäkring |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | HDPE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | 2303245 |
|---|
| GTIN | 7350122644815 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Filterduk |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 100 m |
| Bredd | 8 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 3000 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 80,4 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2303245.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2303245 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2303245 |
| GTIN | 7350122644815 |
| Produkt | Erosionsskydd |
| Produktnamn | MIA Erosionsskydd HDPE |
| Dimension | 8x100 |
| Storlek | 800 m2 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | erosionssäkring |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | HDPE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | 2303245 |
|---|
| GTIN | 7350122644815 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Filterduk |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 100 m |
| Bredd | 8 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 3000 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 80,4 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2303245.pdf |
|---|---|