Inlagd: 2018-06-05
RSK-nr enhet: M2
Bentonitmattan innehåller lermineraler som sätts ihop med en vävd samt nålfiltad geotextil. Detta ger membranet en svällande och självläkande effekt. Användnings områden: Dammar, topptäckningar av deponier, geologisk barriär vid deponibotten, tätning av betongkonstruktioner.
Bentonitmattan innehåller lermineraler som sätts ihop med en vävd samt nålfiltad geotextil. Detta ger membranet en svällande och självläkande effekt. Användnings områden: Dammar, topptäckningar av deponier, geologisk barriär vid deponibotten, tätning av betongkonstruktioner.
| RSK-nummer | 2303218 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MIA-GCL 20kg |
| GTIN | 7350122642842 |
| Produkt | Geomembran |
| Produktnamn | MIA-Membran GCL lös bentonit |
| Dimension | - |
| Storlek | 25 kg |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | membran för installationer |
| Utförande | lös bentonit i säck |
|---|---|
| Färg | grå/brun |
| Ytbehandling | - |
| Material | lermineraler |
| Standard | - |
| Övrig info | för skarvning och tätning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | MIA-GCL 20kg |
|---|
| GTIN | 7350122642842 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Bentonit |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| På rulle | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 20 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2303218.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_626_2303214.pdf |
| RSK-nummer | 2303218 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MIA-GCL 20kg |
| GTIN | 7350122642842 |
| Produkt | Geomembran |
| Produktnamn | MIA-Membran GCL lös bentonit |
| Dimension | - |
| Storlek | 25 kg |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | membran för installationer |
| Utförande | lös bentonit i säck |
|---|---|
| Färg | grå/brun |
| Ytbehandling | - |
| Material | lermineraler |
| Standard | - |
| Övrig info | för skarvning och tätning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | MIA-GCL 20kg |
|---|
| GTIN | 7350122642842 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Bentonit |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| På rulle | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 20 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2303218.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_626_2303214.pdf |