Inlagd: 2025-06-18
RSK-nr enhet: M2
Extruderat geonät gjort av polypropen (PP) som ska påkalla uppmärksamhet. Det är ett biaxialt nät med dragstyrka i två riktningar. Produkten används till områden där goda sträckegenskaper och förstärkning av bärlager behövs. MIA-Signal Grid PP används på olika nivåer i konstruktionen. Ett viktigt användningsområde är att nätet markerar till exempel vart kablar befinner sig i marken. Signalnätet tillåter genomträngning av vatten och näringsämnen. En annan fördel med nätet är att vid utgrävning slits nätet i trådar och inte genombryts helt.
Extruderat geonät gjort av polypropen (PP) som ska påkalla uppmärksamhet. Det är ett biaxialt nät med dragstyrka i två riktningar. Produkten används till områden där goda sträckegenskaper och förstärkning av bärlager behövs. MIA-Signal Grid PP används på olika nivåer i konstruktionen. Ett viktigt användningsområde är att nätet markerar till exempel vart kablar befinner sig i marken. Signalnätet tillåter genomträngning av vatten och näringsämnen. En annan fördel med nätet är att vid utgrävning slits nätet i trådar och inte genombryts helt.
| RSK-nummer | 2310208 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Geonät |
| Produktnamn | MIA-Signal Grid PP 20/20kN S |
| Dimension | 3,95x50m |
| Storlek | 197,5m2/rulle |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | förstärkning av bärlager |
| Utförande | maskstorlek ca 40x40mm |
|---|---|
| Färg | orange |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | fasta knutar |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Nät/Maskor |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 50 m |
| Bredd | 3,95 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 370 | ||
| Bredd (mm) | 3950 | ||
| Höjd (mm) | 370 | ||
| Vikt (kg) | 50,762 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2310208.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2310208 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Geonät |
| Produktnamn | MIA-Signal Grid PP 20/20kN S |
| Dimension | 3,95x50m |
| Storlek | 197,5m2/rulle |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | förstärkning av bärlager |
| Utförande | maskstorlek ca 40x40mm |
|---|---|
| Färg | orange |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | fasta knutar |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Nät/Maskor |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 50 m |
| Bredd | 3,95 m |
| På rulle | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 370 | ||
| Bredd (mm) | 3950 | ||
| Höjd (mm) | 370 | ||
| Vikt (kg) | 50,762 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2310208.pdf |
|---|---|