RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2001-03-20
RSK-nr enhet: ST
Slamavskiljare, SA 900, typgodkänd. Endast slamavskiljaren.
Slamavskiljare, SA 900, typgodkänd. Endast slamavskiljaren.
| RSK-nummer | 5618253 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0301 |
| GTIN | - |
| Produkt | Slamavskiljare |
| Produktnamn | SA 900 |
| Dimension | 110mm |
| Storlek | 900l, 1100x1200x910mm (HxØ) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | enbart tank |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Polyeten |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=15&itemid=7 |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 0301 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=15&itemid=7 |
|---|
| Material brunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet brunn | PE (polyeten) |
| Lämplig för avskiljning av fett (organiskt) | Ja |
| Lämplig för avskiljning av olja (mineral) | Nej |
| Lämplig för tungmetaller | Nej |
| Lämplig för bad-/duschavlopp (B) | Ja |
| Lämplig för köksavlopp (D) | Ja |
| Lämplig för tvättavlopp (T) | Ja |
| Lämplig för toalettavlopp (WC) | Nej |
| Lämplig för installation inomhus | Ja |
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Anslutningar | Muff (Inskjutsmuff) |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 110 mm |
| Utvändig beklädnad | PE (polyeten) |
| Med slamavskiljare | Ja |
| Kapacitet på slamavskiljare | 900 l |
| Volymklass | 1 m³ |
| Våtvolym | 900 l |
| Dimensionerande kapacitet (antal personer) | 0 - 5 |
| Antal dagöppningar | 1 |
| Storlek dagöppning | 600 mm |
| Med tömningsanordning | Nej |
| Med automatisk påfyllningsfunktion | Nej |
| Med larmutgång | Nej |
| Med provtagningssond | Nej |
| Anslutningshöjd inlopp | 700 mm |
| Anslutningshöjd, utlopp | 600 mm |
| Längd | 1600 mm |
| Bredd | 1200 mm |
| Höjd | 910 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1600 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 850 | ||
| Vikt (kg) | 63 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_589_5618253.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_589_5618253.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_589_5618253.pdf |
| RSK-nummer | 5618253 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0301 |
| GTIN | - |
| Produkt | Slamavskiljare |
| Produktnamn | SA 900 |
| Dimension | 110mm |
| Storlek | 900l, 1100x1200x910mm (HxØ) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | enbart tank |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Polyeten |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=15&itemid=7 |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 0301 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=15&itemid=7 |
|---|
| Material brunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet brunn | PE (polyeten) |
| Lämplig för avskiljning av fett (organiskt) | Ja |
| Lämplig för avskiljning av olja (mineral) | Nej |
| Lämplig för tungmetaller | Nej |
| Lämplig för bad-/duschavlopp (B) | Ja |
| Lämplig för köksavlopp (D) | Ja |
| Lämplig för tvättavlopp (T) | Ja |
| Lämplig för toalettavlopp (WC) | Nej |
| Lämplig för installation inomhus | Ja |
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Anslutningar | Muff (Inskjutsmuff) |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 110 mm |
| Utvändig beklädnad | PE (polyeten) |
| Med slamavskiljare | Ja |
| Kapacitet på slamavskiljare | 900 l |
| Volymklass | 1 m³ |
| Våtvolym | 900 l |
| Dimensionerande kapacitet (antal personer) | 0 - 5 |
| Antal dagöppningar | 1 |
| Storlek dagöppning | 600 mm |
| Med tömningsanordning | Nej |
| Med automatisk påfyllningsfunktion | Nej |
| Med larmutgång | Nej |
| Med provtagningssond | Nej |
| Anslutningshöjd inlopp | 700 mm |
| Anslutningshöjd, utlopp | 600 mm |
| Längd | 1600 mm |
| Bredd | 1200 mm |
| Höjd | 910 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1600 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 850 | ||
| Vikt (kg) | 63 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_589_5618253.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_589_5618253.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_589_5618253.pdf |