RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-03-22
RSK-nr enhet: ST
ATRA® Tendon Clip är en formad, höghållfast belastningsöverföringsenhet med låsande del och stolpe. ATRA® Tendon Clip används för att överföra gravitationskrafter från GEOWEB® geocellväggarna till repen och krönankringsystemet. Enheten inkluderar en strukturellt förstärkt stolpe och låsande del med friktionspigg för förbättrad låsning med GEOWEB® ytans textur. ATRA® Tendon Clip sätts in genom I-spåret och vrids 90 grader för att låsa enheten på plats. När enheten är låst på plats positioneras ATRA® Tendon Clip för att underlätta den avsedda lastöverföringseffekten. Om borttagning krävs kan ATRA® Tendon Clip låsas upp och tas bort genom att vrida 90 grader från låst position och ta bort enheten från I-spåren. När ATRA® Tendon Clip belastningsöverföringsenheter ska monteras kan hela repsystemet med GEOWEB® effektivt förmonteras på krönet innan geocellerna expanderas nedför backen.
ATRA® Tendon Clip är en formad, höghållfast belastningsöverföringsenhet med låsande del och stolpe. ATRA® Tendon Clip används för att överföra gravitationskrafter från GEOWEB® geocellväggarna till repen och krönankringsystemet. Enheten inkluderar en strukturellt förstärkt stolpe och låsande del med friktionspigg för förbättrad låsning med GEOWEB® ytans textur. ATRA® Tendon Clip sätts in genom I-spåret och vrids 90 grader för att låsa enheten på plats. När enheten är låst på plats positioneras ATRA® Tendon Clip för att underlätta den avsedda lastöverföringseffekten. Om borttagning krävs kan ATRA® Tendon Clip låsas upp och tas bort genom att vrida 90 grader från låst position och ta bort enheten från I-spåren. När ATRA® Tendon Clip belastningsöverföringsenheter ska monteras kan hela repsystemet med GEOWEB® effektivt förmonteras på krönet innan geocellerna expanderas nedför backen.
| RSK-nummer | 5638007 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Atratendon |
| GTIN | 7350122645089 |
| Produkt | Erosionsskydd |
| Produktnamn | ATRA® Rep Clips |
| Dimension | 76,2x69,85mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | HDPE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | Atratendon |
|---|
| GTIN | 7350122645089 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 0,076 m |
| Bredd | 0,07 m |
| På rulle | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 125 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 305 | ||
| Bredd (mm) | 305 | ||
| Höjd (mm) | 152 | ||
| Vikt (kg) | 0,03 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_626_5638007.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_5638007.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=dyXYqDlouF0 |
| RSK-nummer | 5638007 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Atratendon |
| GTIN | 7350122645089 |
| Produkt | Erosionsskydd |
| Produktnamn | ATRA® Rep Clips |
| Dimension | 76,2x69,85mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | HDPE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | Atratendon |
|---|
| GTIN | 7350122645089 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Nej |
| Längd | 0,076 m |
| Bredd | 0,07 m |
| På rulle | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 125 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 305 | ||
| Bredd (mm) | 305 | ||
| Höjd (mm) | 152 | ||
| Vikt (kg) | 0,03 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_626_5638007.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_5638007.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=dyXYqDlouF0 |