RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-06-07
RSK-nr enhet: ST
TECCO® Slope Stabilization System tjänar till att stabilisera branta jord- och bergsluttningar. Härigenom rengörs, jämnas och putsas först ytan som ska skyddas innan den täcks med TECCO® höghållfast ståltrådsnät. Nätet fästs på mark- och bergspikar med hjälp av spikplåt. Genom att dra åt muttrarna förspänns lutningsstabiliseringssystemet till en definierad kraft. De tre viktigaste delarna av TECCO®-SYSTEMET är: • TECCO® ståltrådsnät • TECCO®-systemets spikplåt • jord- eller stenspiken De tre höghållfasta ståltrådsnäten och de tillhörande tre motsvarande spikplåtarna är specifika element av TECCO® SYSTEM. Lagermotståndet mot avskjuvning och mot selektiv, lutande parallell dragpåkänning med maskorna och motsvarande systemspetsplattor är viktiga för att bevisa lagersäkerheten.
TECCO® Slope Stabilization System tjänar till att stabilisera branta jord- och bergsluttningar. Härigenom rengörs, jämnas och putsas först ytan som ska skyddas innan den täcks med TECCO® höghållfast ståltrådsnät. Nätet fästs på mark- och bergspikar med hjälp av spikplåt. Genom att dra åt muttrarna förspänns lutningsstabiliseringssystemet till en definierad kraft. De tre viktigaste delarna av TECCO®-SYSTEMET är: • TECCO® ståltrådsnät • TECCO®-systemets spikplåt • jord- eller stenspiken De tre höghållfasta ståltrådsnäten och de tillhörande tre motsvarande spikplåtarna är specifika element av TECCO® SYSTEM. Lagermotståndet mot avskjuvning och mot selektiv, lutande parallell dragpåkänning med maskorna och motsvarande systemspetsplattor är viktiga för att bevisa lagersäkerheten.
| RSK-nummer | 5638025 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Jordarmering |
| Produktnamn | Bergsäkring Spikplåt P25/34 N |
| Dimension | 250x155mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | stål |
| Ytbehandling | - |
| Material | S355J stål |
| Standard | - |
| Övrig info | tillbehör bergsäkring |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Övrigt |
|---|---|
| Typ av fastsättning | Spikmontering |
| Material | Stål |
| Ytskydd | Övrigt |
| Färg | Zink |
| Längd | 250 mm |
| Bredd | 155 mm |
| Tjocklek | 5 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 500 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 0,9 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_5638025.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5638025 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Jordarmering |
| Produktnamn | Bergsäkring Spikplåt P25/34 N |
| Dimension | 250x155mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | stål |
| Ytbehandling | - |
| Material | S355J stål |
| Standard | - |
| Övrig info | tillbehör bergsäkring |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Övrigt |
|---|---|
| Typ av fastsättning | Spikmontering |
| Material | Stål |
| Ytskydd | Övrigt |
| Färg | Zink |
| Längd | 250 mm |
| Bredd | 155 mm |
| Tjocklek | 5 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 500 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 0,9 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_5638025.pdf |
|---|---|