RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-10-09
RSK-nr enhet: ST
Inlopp tas på plats, anslutningsmuff medföljer. Pumpstation för dränering 400 x 2000 mm komplett med pump, KP 250 A1. Pumpen har vippa för start och stopp. Pumpstationen har rörinredning av PE med avstängningsventil och backventil. Anslutningsmuff för 110-rör medföljer.
Inlopp tas på plats, anslutningsmuff medföljer. Pumpstation för dränering 400 x 2000 mm komplett med pump, KP 250 A1. Pumpen har vippa för start och stopp. Pumpstationen har rörinredning av PE med avstängningsventil och backventil. Anslutningsmuff för 110-rör medföljer.
| RSK-nummer | 5888904 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96574106 |
| GTIN | 5700830577394 |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | PS.R.05.20 med KP 250 A1 |
| Dimension | 400x2000mm |
| Storlek | djup 2m. |
| Tryck/Flöde/Temp | max 7,5 m |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz 0,48kW 2,3A |
| Funktion | pumpstation för dränering |
| Utförande | inkl. KP 250 A1 |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE (polyethylene), AISI 304 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96574106 |
|---|
| GTIN | 5700830577394 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Nej |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Antal pumpar | 1 |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Anslutningsdimension inloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard inloppssida | Övrigt |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Med avluftning | Nej |
| Explosionssäker | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 57 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5888904.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5888904.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5888904 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96574106 |
| GTIN | 5700830577394 |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | PS.R.05.20 med KP 250 A1 |
| Dimension | 400x2000mm |
| Storlek | djup 2m. |
| Tryck/Flöde/Temp | max 7,5 m |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz 0,48kW 2,3A |
| Funktion | pumpstation för dränering |
| Utförande | inkl. KP 250 A1 |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE (polyethylene), AISI 304 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96574106 |
|---|
| GTIN | 5700830577394 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Nej |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Antal pumpar | 1 |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Anslutningsdimension inloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard inloppssida | Övrigt |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Med avluftning | Nej |
| Explosionssäker | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 57 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5888904.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5888904.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |