Avaktiverad 2024-04-15
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-06-28
RSK-nr enhet: ST
Ingår i vår golvbrunnsserie G2 Typgodkända IDA är framtagen för att klara horisontellt montage. Golvbrunnen har Ø75mm utlopp, är självrensande samt optimerad för ett högt flöde, sväljkapacitet 1,2 l / sek. IDA är godkänd för både dusch och badkar. Silen döljer klämringen och har ett excentriskt urtag. IDA är tillverkad av polypropen vilket gör att den tål höga temperaturer och har en god kemikalieresistens.
Ingår i vår golvbrunnsserie G2 Typgodkända IDA är framtagen för att klara horisontellt montage. Golvbrunnen har Ø75mm utlopp, är självrensande samt optimerad för ett högt flöde, sväljkapacitet 1,2 l / sek. IDA är godkänd för både dusch och badkar. Silen döljer klämringen och har ett excentriskt urtag. IDA är tillverkad av polypropen vilket gör att den tål höga temperaturer och har en god kemikalieresistens.
| RSK-nummer | 7110779 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65100 |
| GTIN | 7392791651008 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | IDA 75 Sidoutlopp |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110779 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65100 |
|---|
| GTIN | 7392791651008 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110779 |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Form galler | Rund |
| Belastning galler | 3 kN |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,2 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 245 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 0,437 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 5,76 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110779.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110779.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00048 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110779.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110779.pdf |
| RSK-nummer | 7110779 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65100 |
| GTIN | 7392791651008 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | IDA 75 Sidoutlopp |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110779 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65100 |
|---|
| GTIN | 7392791651008 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110779 |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Form galler | Rund |
| Belastning galler | 3 kN |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,2 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 245 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 0,437 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 5,76 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110779.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110779.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00048 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110779.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110779.pdf |