RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-06-15
RSK-nr enhet: ST
Genom att ta bort golvbrunnens höjdjusteringskilar (2 st) kan man justera förhöjningsringens höjd utan att såga i den. Tryggar tillräckligt fall hos torrbrunn som ansluts till sidoutloppet och tillräckligt rum för golvvärmesystem. Golvbrunnen har ett nytt vattenlås som kan efterutrustas med M196 baktryck så att golvbrunnen inte torkar ut. Vattenlåset har ett lyfthandtag som underlättar rengöringen. Flödet: 1,5 l/s.
Genom att ta bort golvbrunnens höjdjusteringskilar (2 st) kan man justera förhöjningsringens höjd utan att såga i den. Tryggar tillräckligt fall hos torrbrunn som ansluts till sidoutloppet och tillräckligt rum för golvvärmesystem. Golvbrunnen har ett nytt vattenlås som kan efterutrustas med M196 baktryck så att golvbrunnen inte torkar ut. Vattenlåset har ett lyfthandtag som underlättar rengöringen. Flödet: 1,5 l/s.
| RSK-nummer | 7110769 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 198 |
| GTIN | 6415833114161 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 198 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | extra inlopp 32mm |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-modell-32-mm-sidoutlopp/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 198 |
|---|
| GTIN | 6415833114161 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-modell-32-mm-sidoutlopp/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Ja |
| Höjd totalt | 164 - 164 mm |
| Längd totalt | 223 mm |
| Bredd totalt | 223 mm |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 9,185 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110769.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110769.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_962_7110769.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110769.PDF |
| Film | https://meriser.fi/wp-content/uploads/2023/02/Video-FI-M198-M414-21-12-01.mp4 |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110769.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110769.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110769.PDF |
| RSK-nummer | 7110769 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 198 |
| GTIN | 6415833114161 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 198 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | extra inlopp 32mm |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-modell-32-mm-sidoutlopp/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 198 |
|---|
| GTIN | 6415833114161 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-modell-32-mm-sidoutlopp/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Ja |
| Höjd totalt | 164 - 164 mm |
| Längd totalt | 223 mm |
| Bredd totalt | 223 mm |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 9,185 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110769.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110769.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_962_7110769.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110769.PDF |
| Film | https://meriser.fi/wp-content/uploads/2023/02/Video-FI-M198-M414-21-12-01.mp4 |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110769.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110769.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110769.PDF |