RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-07-12
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunnen levereras med 2 st. Merika 440 höjdjusteringskil. Med hjälp av dessa kan förhöjningsringens höjd stegvis justeras med 10mm per kil utan att såga av förhöjningsringen. Golvbrunnen levereras med M194 Merika justerbar benserie för golvbrunn.
Golvbrunnen levereras med 2 st. Merika 440 höjdjusteringskil. Med hjälp av dessa kan förhöjningsringens höjd stegvis justeras med 10mm per kil utan att såga av förhöjningsringen. Golvbrunnen levereras med M194 Merika justerbar benserie för golvbrunn.
| RSK-nummer | 7110842 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 198194 |
| GTIN | 6438541000601 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 198194 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | golvbrunnsfixtur, sidoutlopp |
| Utförande | för ojämna golv |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/PA |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-mod-justerbara-ben/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 198194 |
|---|
| GTIN | 6438541000601 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-mod-justerbara-ben/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Sandbelagd | Nej |
| Antal extra inlopp | 2 |
| Anslutning utlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter utlopp | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Dimension inlopp (Nominell diameter) | DN 32 |
| Anslutning inlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter inlopp | 32 mm |
| Inlopp proppat | Ja |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Justerbar höjd | Ja |
| Höjd totalt | 175 - 293 mm |
| Längd totalt | 270 mm |
| Bredd totalt | 270 mm |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 11,995 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110842.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110842.PDF |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110842.PDF |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110842.PDF |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110842.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110842.PDF |
| RSK-nummer | 7110842 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 198194 |
| GTIN | 6438541000601 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 198194 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | golvbrunnsfixtur, sidoutlopp |
| Utförande | för ojämna golv |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/PA |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-mod-justerbara-ben/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 198194 |
|---|
| GTIN | 6438541000601 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-golvbrunn-hog-mod-justerbara-ben/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Sandbelagd | Nej |
| Antal extra inlopp | 2 |
| Anslutning utlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter utlopp | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Dimension inlopp (Nominell diameter) | DN 32 |
| Anslutning inlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter inlopp | 32 mm |
| Inlopp proppat | Ja |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Justerbar höjd | Ja |
| Höjd totalt | 175 - 293 mm |
| Längd totalt | 270 mm |
| Bredd totalt | 270 mm |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 11,995 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110842.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110842.PDF |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110842.PDF |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110842.PDF |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110842.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110842.PDF |