RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-03-20
RSK-nr enhet: ST
40mm sidoutlopp. Golvbrunnen har ett nytt vattenlås som kan efterutrustas med Merika 196 baktryck så att golvbrunnen inte torkar ut. Vattenlåset har ett lyfthandtag som underlättar rengöringen. Leveranser från 1.8.2017. Flödet: 1,44 l/s.
40mm sidoutlopp. Golvbrunnen har ett nytt vattenlås som kan efterutrustas med Merika 196 baktryck så att golvbrunnen inte torkar ut. Vattenlåset har ett lyfthandtag som underlättar rengöringen. Leveranser från 1.8.2017. Flödet: 1,44 l/s.
| RSK-nummer | 7110839 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 200 |
| GTIN | 6415833114260 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 200 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,44 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 75mm STF |
| Utförande | 40 sidoutlopp, nytt vattenlås |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | kan efterutrustas med baktryck |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-golvbrunn-40-sideoutlet-stf/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 200 |
|---|
| GTIN | 6415833114260 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-golvbrunn-40-sideoutlet-stf/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 40 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1,44 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Ja |
| Höjd totalt | 144 - 144 mm |
| Längd totalt | 269 mm |
| Bredd totalt | 269 mm |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 13 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 9,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110839.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110839.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_962_7110839.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110839.PDF |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110839.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110839.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110839.PDF |
| RSK-nummer | 7110839 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 200 |
| GTIN | 6415833114260 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 200 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,44 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 75mm STF |
| Utförande | 40 sidoutlopp, nytt vattenlås |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | kan efterutrustas med baktryck |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-golvbrunn-40-sideoutlet-stf/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 200 |
|---|
| GTIN | 6415833114260 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-golvbrunn-40-sideoutlet-stf/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 40 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1,44 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Ja |
| Höjd totalt | 144 - 144 mm |
| Längd totalt | 269 mm |
| Bredd totalt | 269 mm |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 13 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 9,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110839.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110839.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_962_7110839.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110839.PDF |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110839.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110839.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110839.PDF |