RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-07-12
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunnen levereras med Merika 194 Merika justerbar benserie för golvbrunn.
Golvbrunnen levereras med Merika 194 Merika justerbar benserie för golvbrunn.
| RSK-nummer | 7110845 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 211194 |
| GTIN | 6438541000625 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 211194 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,8 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | golvbrunnsfixtur, bottenutlopp |
| Utförande | för ojämna golv |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/PA |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-vertikal-golvbrunnjusterbara-ben/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 211194 |
|---|
| GTIN | 6438541000625 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-vertikal-golvbrunnjusterbara-ben/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 0,4 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Ja |
| Höjd totalt | 156 - 274 mm |
| Längd totalt | 270 mm |
| Bredd totalt | 270 mm |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 11,385 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110845.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110845.PDF |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110845.PDF |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110845.PDF |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110845.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110845.PDF |
| RSK-nummer | 7110845 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 211194 |
| GTIN | 6438541000625 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 211194 |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø155mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,8 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | golvbrunnsfixtur, bottenutlopp |
| Utförande | för ojämna golv |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/PA |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-vertikal-golvbrunnjusterbara-ben/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 211194 |
|---|
| GTIN | 6438541000625 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://meriser.fi/sv/tuote/merika-75-mm-vertikal-golvbrunnjusterbara-ben/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 0,4 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Ja |
| Höjd totalt | 156 - 274 mm |
| Längd totalt | 270 mm |
| Bredd totalt | 270 mm |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 11,385 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_962_7110845.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_962_7110845.PDF |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_962_7110845.PDF |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_962_7110845.PDF |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110845.PDF |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110845.PDF |