RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-16
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunnen har ett nytt vattenlås som kan efterutrustas med Merika 196 baktryck så att golvbrunnen inte torkar ut. Vattenlåset har ett lyfthandtag som underlättar rengöringen. Flödet: 1,8 l/s.
Golvbrunnen har ett nytt vattenlås som kan efterutrustas med Merika 196 baktryck så att golvbrunnen inte torkar ut. Vattenlåset har ett lyfthandtag som underlättar rengöringen. Flödet: 1,8 l/s.
| RSK-nummer | 7110953 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4211 |
| GTIN | 6438541001950 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 4211 |
| Dimension | 75 mm |
| Storlek | Ø 155 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 0,18 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utan sidoutlopp |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4211 |
|---|
| GTIN | 6438541001950 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1,8 l/s |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 7,225 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110953.pdf |
|---|---|
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110953.pdf |
| RSK-nummer | 7110953 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4211 |
| GTIN | 6438541001950 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Merika 4211 |
| Dimension | 75 mm |
| Storlek | Ø 155 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 0,18 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utan sidoutlopp |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4211 |
|---|
| GTIN | 6438541001950 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1,8 l/s |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 7,225 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_962_7110953.pdf |
|---|---|
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_962_7110953.pdf |