Inlagd: 2004-12-08
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn Oden är en golvbrunn med 75 mm sidoutlopp för installation i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås, automatisk klämring, plastsil och 175 mm klinkerram utan urtag. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Den automatiska klämringen används till både tätskikt och plastmatta. Den är en självjusterande klämring för plastmattor med tjocklek 1,5 mm till 2 mm.
Golvbrunn Oden är en golvbrunn med 75 mm sidoutlopp för installation i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås, automatisk klämring, plastsil och 175 mm klinkerram utan urtag. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Den automatiska klämringen används till både tätskikt och plastmatta. Den är en självjusterande klämring för plastmattor med tjocklek 1,5 mm till 2 mm.
| RSK-nummer | 7113543 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113543 |
| GTIN | 7394000200113 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Oden 75 sida med klinkerram |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med plastsil |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | - |
| Övrig info | butiksförpackad |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113543 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113543 |
|---|
| GTIN | 7394000200113 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113543 |
|---|
| Sandbelagd | Nej |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000200113 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 262 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 146 | ||
| Vikt (kg) | 0,894 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | 07394000200137 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 395 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 8,716 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1109 | ||
| Vikt (kg) | 112,16 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113543.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113543.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113543.pdf |
| RSK-nummer | 7113543 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113543 |
| GTIN | 7394000200113 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Oden 75 sida med klinkerram |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med plastsil |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål 1.4301 |
| Standard | - |
| Övrig info | butiksförpackad |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113543 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113543 |
|---|
| GTIN | 7394000200113 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113543 |
|---|
| Sandbelagd | Nej |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000200113 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 262 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 146 | ||
| Vikt (kg) | 0,894 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | 07394000200137 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 395 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 8,716 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1109 | ||
| Vikt (kg) | 112,16 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113543.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113543.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113543.pdf |