Inlagd: 2021-04-29
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn för installation i betongbjälklag. PB 75 FLEX har en integrerad höjdjusterbar golvbrunnsfläns för optimal höjdanpassning med 15 mm och är tiltbar 4° vid ingjutning. Golvbrunnen levereras med mattpaket (MP) för anslutning mot plastmatta som tätskikt alternativt folie- eller rollat tätskikt under klinkergolv och ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. Golvbrunnen levereras med ett mattpaket som innehåller: klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål, O-ring och golvbrunnssil i plast
Golvbrunn för installation i betongbjälklag. PB 75 FLEX har en integrerad höjdjusterbar golvbrunnsfläns för optimal höjdanpassning med 15 mm och är tiltbar 4° vid ingjutning. Golvbrunnen levereras med mattpaket (MP) för anslutning mot plastmatta som tätskikt alternativt folie- eller rollat tätskikt under klinkergolv och ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. Golvbrunnen levereras med ett mattpaket som innehåller: klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål, O-ring och golvbrunnssil i plast
| RSK-nummer | 7103789 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7103789 |
| GTIN | 7330710110731 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PB 75 FLEX MP |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | höjdjusterbar 15mm, tiltbar 4° |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7103789 |
|---|
| GTIN | 7330710110731 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Ja |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Belastning galler | 1,5 kN |
| Låsbart galler | Nej |
| Diameter galler | 150 mm |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710110731 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 223 | ||
| Bredd (mm) | 223 | ||
| Höjd (mm) | 213 | ||
| Vikt (kg) | 0,87 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_2357906.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_2357906.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00009 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000416.pdf |
| RSK-nummer | 7103789 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7103789 |
| GTIN | 7330710110731 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PB 75 FLEX MP |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | höjdjusterbar 15mm, tiltbar 4° |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7103789 |
|---|
| GTIN | 7330710110731 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Ja |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Belastning galler | 1,5 kN |
| Låsbart galler | Nej |
| Diameter galler | 150 mm |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710110731 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 223 | ||
| Bredd (mm) | 223 | ||
| Höjd (mm) | 213 | ||
| Vikt (kg) | 0,87 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_2357906.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_2357906.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00009 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000416.pdf |