Avaktiverad 2020-09-25
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 1993-10-12
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn för installation i betongbjälklag där ytskiktet även är betong. OBS! Golvbrunnen kan ej anslutas till tätskikt då golvbrunnsfläns saknas. Golvbrunnen levereras med ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. Golvbrunnen passar bla i JAFOs spolbrunnar med Ø110 mm stigarmuff. Golvbrunnen levereras med en fastskruvad 5 mm tjockt sil i rostfritt stål som tål belastning 500 Kp.
Golvbrunn för installation i betongbjälklag där ytskiktet även är betong. OBS! Golvbrunnen kan ej anslutas till tätskikt då golvbrunnsfläns saknas. Golvbrunnen levereras med ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. Golvbrunnen passar bla i JAFOs spolbrunnar med Ø110 mm stigarmuff. Golvbrunnen levereras med en fastskruvad 5 mm tjockt sil i rostfritt stål som tål belastning 500 Kp.
| RSK-nummer | 7113120 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | JafoPBB |
| GTIN | 7330710430044 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PBB 110 |
| Dimension | Ø110mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | utan fläns för betonggolv |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | urtagbart vattenlås |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-pbb-110/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | JafoPBB |
|---|
| GTIN | 7330710430044 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-pbb-110/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet galler | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Form galler | Rund |
| Låsbart galler | Nej |
| Diameter galler | 150 mm |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 110 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Nej |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Nej |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Nej |
| Lämplig för plastmattgolv | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | oförpackat/lösgods | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 160 | ||
| Vikt (kg) | 0,895 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113120.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7113155.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_117_7113120.pdf |
| RSK-nummer | 7113120 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | JafoPBB |
| GTIN | 7330710430044 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PBB 110 |
| Dimension | Ø110mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | utan fläns för betonggolv |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | urtagbart vattenlås |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-pbb-110/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | JafoPBB |
|---|
| GTIN | 7330710430044 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-pbb-110/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet galler | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Form galler | Rund |
| Låsbart galler | Nej |
| Diameter galler | 150 mm |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 110 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Nej |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Nej |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Nej |
| Lämplig för plastmattgolv | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | oförpackat/lösgods | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 160 | ||
| Vikt (kg) | 0,895 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113120.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7113155.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_117_7113120.pdf |