Inlagd: 2020-12-11
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn med extra långt Ø75 mm anslutningsrör. Det långa röret utloppsröret gör golvbrunnen lämplig för renovering i mellanbjälklag eller i torpargrund där golvbrunnen kan föras genom bjälklaget och kopplas på undersidan, t.ex i undertak. Golvbrunnen levereras utan mattpaket (UMP). Golvbrunnen levereras med ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFOs golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
Golvbrunn med extra långt Ø75 mm anslutningsrör. Det långa röret utloppsröret gör golvbrunnen lämplig för renovering i mellanbjälklag eller i torpargrund där golvbrunnen kan föras genom bjälklaget och kopplas på undersidan, t.ex i undertak. Golvbrunnen levereras utan mattpaket (UMP). Golvbrunnen levereras med ett pungvattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFOs golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
| RSK-nummer | 7103787 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7103787 |
| GTIN | 7330710110649 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PBL 75 UMP |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | utan mattpaket, långt utlopp |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | utan sil och klämring |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103787-golvbrunn-pbl-75-ump |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7103787 |
|---|
| GTIN | 7330710110649 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103787-golvbrunn-pbl-75-ump |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Längd totalt | 220 mm |
| Bredd totalt | 220 mm |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710110649 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 0,426 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7103787.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_2357906.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00009 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |
| RSK-nummer | 7103787 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7103787 |
| GTIN | 7330710110649 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PBL 75 UMP |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | utan mattpaket, långt utlopp |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | utan sil och klämring |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103787-golvbrunn-pbl-75-ump |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7103787 |
|---|
| GTIN | 7330710110649 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103787-golvbrunn-pbl-75-ump |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Utloppskapacitet | 1 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Längd totalt | 220 mm |
| Bredd totalt | 220 mm |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710110649 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 0,426 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7103787.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_2357906.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00009 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |