Inlagd: 2020-12-11
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn med 3 st extrainlopp. 1 st Ø40 mm (slätände) och 2 st Ø32 mm (muffar). Samtliga extrainlopp sågas upp vid behov. Golvbrunnen levereras utan mattpaket (UMP). Golvbrunnen levereras med ett vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFOs golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
Golvbrunn med 3 st extrainlopp. 1 st Ø40 mm (slätände) och 2 st Ø32 mm (muffar). Samtliga extrainlopp sågas upp vid behov. Golvbrunnen levereras utan mattpaket (UMP). Golvbrunnen levereras med ett vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFOs golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
| RSK-nummer | 7103788 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7103788 |
| GTIN | 7330710110496 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PBX 75 UMP |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | utan mattpaket, 3 extra inlopp |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | utan sil och klämring |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103788-golvbrunn-pbx-75-ump |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7103788 |
|---|
| GTIN | 7330710110496 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103788-golvbrunn-pbx-75-ump |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Antal extra inlopp | 3 |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | Övrigt |
| Anslutning utlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter utlopp | 75 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Dimension inlopp (Nominell diameter) | 1 1/4" (32) |
| Anslutning inlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter inlopp | 32 mm |
| Inlopp proppat | Ja |
| Utloppskapacitet | 1,3 l/s |
| Justerbar höjd | Nej |
| Längd totalt | 200 mm |
| Bredd totalt | 220 mm |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330710110496 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 0,36 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7103788.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_2357906.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00009 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |
| RSK-nummer | 7103788 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7103788 |
| GTIN | 7330710110496 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PBX 75 UMP |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | bottenutlopp |
| Utförande | utan mattpaket, 3 extra inlopp |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | utan sil och klämring |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103788-golvbrunn-pbx-75-ump |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7103788 |
|---|
| GTIN | 7330710110496 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/bottenutlopp-utan-mattpaket/7103788-golvbrunn-pbx-75-ump |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Antal extra inlopp | 3 |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | Övrigt |
| Anslutning utlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter utlopp | 75 mm |
| Riktning utlopp | Vertikal |
| Dimension inlopp (Nominell diameter) | 1 1/4" (32) |
| Anslutning inlopp | Slätände |
| Utvändig rördiameter inlopp | 32 mm |
| Inlopp proppat | Ja |
| Utloppskapacitet | 1,3 l/s |
| Justerbar höjd | Nej |
| Längd totalt | 200 mm |
| Bredd totalt | 220 mm |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330710110496 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 0,36 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7103788.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_2357906.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00009 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |