Avaktiverad 2022-04-30
Inlagd: 2016-12-01
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn som passar installationer där du inte har speciella behov. Golvbrunnen levereras med mattpaket (MP) för anslutning mot plastmatta som tätskikt alternativt folie- eller rollat tätskikt under klinkergolv och ett vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFO´s golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. Golvbrunnen levereras med ett mattpaket som innehåller: vit klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål, O-ring och vit golvbrunnssil i plast med halkskydd. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
Golvbrunn som passar installationer där du inte har speciella behov. Golvbrunnen levereras med mattpaket (MP) för anslutning mot plastmatta som tätskikt alternativt folie- eller rollat tätskikt under klinkergolv och ett vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFO´s golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. Golvbrunnen levereras med ett mattpaket som innehåller: vit klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål, O-ring och vit golvbrunnssil i plast med halkskydd. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
| RSK-nummer | 7110652 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7110652 |
| GTIN | 7330710712683 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PS 50 M2 MP |
| Dimension | Ø50mm |
| Storlek | 50mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | ta bort |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med mattpaket |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-m2-mp |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7110652 |
|---|
| GTIN | 7330710712683 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-m2-mp |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PE (polyeten) |
| Material galler | Plast |
| Form galler | Rund |
| Låsbart galler | Nej |
| Diameter galler | 150 mm |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710712683 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 0,55 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 8,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113139.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7110652.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00013 v3.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_117_7110652.pdf |
| RSK-nummer | 7110652 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7110652 |
| GTIN | 7330710712683 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PS 50 M2 MP |
| Dimension | Ø50mm |
| Storlek | 50mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | ta bort |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med mattpaket |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-m2-mp |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7110652 |
|---|
| GTIN | 7330710712683 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-m2-mp |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PE (polyeten) |
| Material galler | Plast |
| Form galler | Rund |
| Låsbart galler | Nej |
| Diameter galler | 150 mm |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710712683 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 0,55 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 8,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113139.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7110652.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00013 v3.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_117_7110652.pdf |