Inlagd: 2016-12-01
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn som passar installationer där du inte har speciella behov. Golvbrunnen levereras utan mattpaket (UMP). Golvbrunnen levereras med vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFO´s golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
Golvbrunn som passar installationer där du inte har speciella behov. Golvbrunnen levereras utan mattpaket (UMP). Golvbrunnen levereras med vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFO´s golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
| RSK-nummer | 7110653 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7110653 |
| GTIN | 7330710712690 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PS 50 M2 UMP |
| Dimension | Ø50mm |
| Storlek | 50mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | ta bort |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | utan mattpaket |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7110653-ps-50-m2-ump |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7110653 |
|---|
| GTIN | 7330710712690 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7110653-ps-50-m2-ump |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PE (polyeten) |
| Låsbart galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710712690 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 0,35 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 5,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7110653.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7110653.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00013 v3.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_117_7110653.pdf |
| RSK-nummer | 7110653 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7110653 |
| GTIN | 7330710712690 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PS 50 M2 UMP |
| Dimension | Ø50mm |
| Storlek | 50mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | ta bort |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | utan mattpaket |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7110653-ps-50-m2-ump |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7110653 |
|---|
| GTIN | 7330710712690 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-utan-mattpaket/7110653-ps-50-m2-ump |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PE (polyeten) |
| Låsbart galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Avstängningsbar | Nej |
| Höjd vattenlås | 50 mm |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Nej |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Breddad tätningsfläns | Nej |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710712690 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 0,35 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 5,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7110653.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7110653.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00013 v3.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000415.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_117_7110653.pdf |