Avaktiverad 2019-03-25
Inlagd: 1988-09-29
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn som passar installationer där du inte har speciella behov. Golvbrunnen levereras med mattpaket (MP) för anslutning mot plastmatta som tätskikt och ett vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFOs golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. Golvbrunnen levereras med ett mattpaket som innehåller: vit klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål, O-ring och vit golvbrunnssil i plast med halkskydd. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
Golvbrunn som passar installationer där du inte har speciella behov. Golvbrunnen levereras med mattpaket (MP) för anslutning mot plastmatta som tätskikt och ett vattenlås som enkelt kan rengöras eller bytas vid behov. OBS! JAFOs golvbrunnar i plast finns både med och utan mattpaket. Golvbrunnar utan mattpaket kompletteras med en överdel avsedd för plast- eller klinkergolv. Golvbrunnen levereras med ett mattpaket som innehåller: vit klämring, 5 st tillhörande specialskruvar utan spets i syrafast rostfritt stål, O-ring och vit golvbrunnssil i plast med halkskydd. I träbjälklag ska golvbrunnen alltid monteras i Monteringsplatta 2, RSK 7133828. I betongbjälklag monteras golvbrunnen i Golvbrunnsfixtur, RSK 7133915 för att säkerställa att golvbrunnen gjuts in i rätt i höjd och våg.
| RSK-nummer | 7113141 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | JAFOPS50 |
| GTIN | 7330710110168 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PS 50 MP |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med mattpaket |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-mp/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | JAFOPS50 |
|---|
| GTIN | 7330710110168 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-mp/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Material galler | Plast |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | oförpackat/lösgods | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 8,15 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 150 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | träpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Utgår (EUR-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1100 | ||
| Vikt (kg) | 102 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113140.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7113155.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_7113141.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_117_7113141.pdf |
| RSK-nummer | 7113141 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | JAFOPS50 |
| GTIN | 7330710110168 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | PS 50 MP |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med mattpaket |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-mp/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | JAFOPS50 |
|---|
| GTIN | 7330710110168 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/golvbrunnar-plast/sidoutlopp-med-mattpaket/product/golvbrunn-ps-50-mp/ |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Material galler | Plast |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | oförpackat/lösgods | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 230 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 8,15 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 150 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | träpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Utgår (EUR-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1100 | ||
| Vikt (kg) | 102 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_7113140.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7113155.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_7113141.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_117_7113141.pdf |