Avaktiverad 2024-04-15
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-06-28
RSK-nr enhet: ST
Ingår i vår golvbrunnsserie G2 Typgodkända SIV är framtagen för att klara horisontellt montage. Golvbrunnen har Ø50mm utlopp, är självrensande samt optimerad för ett högt flöde, sväljkapacitet 0,8 liter / sek. SIV är godkänd för både dusch och badkar. Silen döljer klämringen och har ett excentriskt urtag. SIV är tillverkad av polypropen vilket gör att den tål höga temperaturer och har en god kemikalieresistens.
Ingår i vår golvbrunnsserie G2 Typgodkända SIV är framtagen för att klara horisontellt montage. Golvbrunnen har Ø50mm utlopp, är självrensande samt optimerad för ett högt flöde, sväljkapacitet 0,8 liter / sek. SIV är godkänd för både dusch och badkar. Silen döljer klämringen och har ett excentriskt urtag. SIV är tillverkad av polypropen vilket gör att den tål höga temperaturer och har en god kemikalieresistens.
| RSK-nummer | 7110781 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65130 |
| GTIN | 7392791651305 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | SIV 50 Sidoutlopp |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110781 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65130 |
|---|
| GTIN | 7392791651305 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110781 |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Form galler | Rund |
| Belastning galler | 3 kN |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 0,8 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,416 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 5,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110781.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110781.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00052 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110781.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110781.pdf |
| RSK-nummer | 7110781 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65130 |
| GTIN | 7392791651305 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | SIV 50 Sidoutlopp |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110781 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65130 |
|---|
| GTIN | 7392791651305 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://faluplast.se/produkt/7110781 |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Form galler | Rund |
| Belastning galler | 3 kN |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 0,8 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,416 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 5,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110781.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110781.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00052 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110781.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110781.pdf |