RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-11-15
RSK-nr enhet: ST
SIV är den kompakta kraften i Faluplasts G2-serie – en liten men stark golvbrunn som är framtagen för horisontellt montage i utrymmen där varje centimeter räknas. Med ett Ø50 mm utlopp och en flödeskapacitet på 0,8 liter per sekund, levererar SIV stabil prestanda trots sitt nätta format. SIV är trots sin storlek typgodkänd för både dusch och badkar, och passar perfekt för installationer där låg bygghöjd och horisontell dragning är nödvändiga. Tillverkad i kemikalieresistent polypropen och för att tåla höga temperaturer för lång livslängd även i tuffa miljöer. Komplettera SIV med sil och andra tillbehör från Faluplasts stora sortiment – som luktspärrar, skyddslock och råttstopp – för en säker och komplett lösning.
SIV är den kompakta kraften i Faluplasts G2-serie – en liten men stark golvbrunn som är framtagen för horisontellt montage i utrymmen där varje centimeter räknas. Med ett Ø50 mm utlopp och en flödeskapacitet på 0,8 liter per sekund, levererar SIV stabil prestanda trots sitt nätta format. SIV är trots sin storlek typgodkänd för både dusch och badkar, och passar perfekt för installationer där låg bygghöjd och horisontell dragning är nödvändiga. Tillverkad i kemikalieresistent polypropen och för att tåla höga temperaturer för lång livslängd även i tuffa miljöer. Komplettera SIV med sil och andra tillbehör från Faluplasts stora sortiment – som luktspärrar, skyddslock och råttstopp – för en säker och komplett lösning.
| RSK-nummer | 7110850 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65230 |
| GTIN | 7392791652302 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | SIV 50 Sidoutlopp |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65230 |
|---|
| GTIN | 7392791652302 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 0,8 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110850.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110850.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00145 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110850.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110850.pdf |
| RSK-nummer | 7110850 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65230 |
| GTIN | 7392791652302 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | SIV 50 Sidoutlopp |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65230 |
|---|
| GTIN | 7392791652302 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 0,8 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110850.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110850.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00145 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110850.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110850.pdf |