RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-03-19
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn med sidoutlopp 75 mm och maximal säkerhet Faluplast Golvbrunn Stella är en innovativ golvbrunn med sidoutlopp Ø75 mm, framtagen för att förenkla installationen och säkerställa långvarig täthet i alla typer av våtrum tillsammans med sin skruvade klämring. Golvbrunnen har en justerbar fläns som kan justeras i höjd och lutning efter ingjutning. Täta lösningar som skyddar mot vattenskador Skruvad klämring i kombination med styrklackar ger korrekt och hållbar montering. Trippelläpps-packning mellan fläns och brunnhus skapar en överlägsen tätning. Installationsvänlig och flexibel Ställbar fläns – höjbar upp till 16 mm och kan vinklas 5° för optimal anpassning. Levereras med förmonterat fixturfäste och stabila Robust-ben för snabb och säker installation. ♻️ Genomtänkt i varje detalj Skyddslock som enkelt kan tas av och på – förberett med dräneringsmöjlighet. Brett urval av tillbehör: silar, råttstopp, skärmall m.m. ✅ Typgodkänd och kvalitetssäkrad Stella är typgodkänd och testad enligt gällande branschstandarder – en trygg och hållbar lösning för professionella VVS-installationer. Godkänd för både dusch och badkar.
Golvbrunn med sidoutlopp 75 mm och maximal säkerhet Faluplast Golvbrunn Stella är en innovativ golvbrunn med sidoutlopp Ø75 mm, framtagen för att förenkla installationen och säkerställa långvarig täthet i alla typer av våtrum tillsammans med sin skruvade klämring. Golvbrunnen har en justerbar fläns som kan justeras i höjd och lutning efter ingjutning. Täta lösningar som skyddar mot vattenskador Skruvad klämring i kombination med styrklackar ger korrekt och hållbar montering. Trippelläpps-packning mellan fläns och brunnhus skapar en överlägsen tätning. Installationsvänlig och flexibel Ställbar fläns – höjbar upp till 16 mm och kan vinklas 5° för optimal anpassning. Levereras med förmonterat fixturfäste och stabila Robust-ben för snabb och säker installation. ♻️ Genomtänkt i varje detalj Skyddslock som enkelt kan tas av och på – förberett med dräneringsmöjlighet. Brett urval av tillbehör: silar, råttstopp, skärmall m.m. ✅ Typgodkänd och kvalitetssäkrad Stella är typgodkänd och testad enligt gällande branschstandarder – en trygg och hållbar lösning för professionella VVS-installationer. Godkänd för både dusch och badkar.
| RSK-nummer | 7110808 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65250 |
| GTIN | 7392791652500 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | STELLA 75 Sidoutlopp |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Sidoutlopp |
| Utförande | Ställbar 0-16mm,tiltbar max 5° |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65250 |
|---|
| GTIN | 7392791652500 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Justerbar höjd | Ja |
| Höjd totalt | 101 - 260 mm |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 256 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 0,86 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 365 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 710 | ||
| Vikt (kg) | 7,27 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 63 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1180 | ||
| Vikt (kg) | 65,43 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110808.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110808.pdf |
| Film | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/FILM/FILM_96_7110808.mp4 |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00158 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110808.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110808.pdf |
| RSK-nummer | 7110808 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 65250 |
| GTIN | 7392791652500 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | STELLA 75 Sidoutlopp |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Sidoutlopp |
| Utförande | Ställbar 0-16mm,tiltbar max 5° |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 65250 |
|---|
| GTIN | 7392791652500 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Anslutning | Slätände |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Justerbar höjd | Ja |
| Höjd totalt | 101 - 260 mm |
| Justerbart fäste/monteringstöd | Ja |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 256 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 0,86 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 365 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 710 | ||
| Vikt (kg) | 7,27 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 63 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1180 | ||
| Vikt (kg) | 65,43 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_7110808.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_7110808.pdf |
| Film | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/FILM/FILM_96_7110808.mp4 |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00158 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_96_7110808.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_7110808.pdf |