Inlagd: 1994-06-27
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn Våge är en golvbrunn med 75 mm sidoutlopp med tre extra Ø32 inlopp för installation i trä- eller betongbjälklag. Bygghöjden är 163 mm. Bara ett av extra inloppen ska användas vid installation. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås med stänkskydd, VL-muff Ø32, automatisk klämring och plastsil. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Vid installation tillsammans med Monteringsplatta 2014 ska distansringen inte användas. Den automatiska klämringen används till både tätskikt och plastmatta. Den är en självjusterande klämring för plastmattor med tjocklek 1,5 mm till 2 mm.
Golvbrunn Våge är en golvbrunn med 75 mm sidoutlopp med tre extra Ø32 inlopp för installation i trä- eller betongbjälklag. Bygghöjden är 163 mm. Bara ett av extra inloppen ska användas vid installation. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås med stänkskydd, VL-muff Ø32, automatisk klämring och plastsil. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Vid installation tillsammans med Monteringsplatta 2014 ska distansringen inte användas. Den automatiska klämringen används till både tätskikt och plastmatta. Den är en självjusterande klämring för plastmattor med tjocklek 1,5 mm till 2 mm.
| RSK-nummer | 7113598 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113598 |
| GTIN | 7394000202209 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Våge 75 sida |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med extra inlopp |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113598 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113598 |
|---|
| GTIN | 7394000202209 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113598 |
|---|
| Sandbelagd | Nej |
|---|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000202209 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 163 | ||
| Vikt (kg) | 0,788 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 395 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 8,55 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1109 | ||
| Vikt (kg) | 110,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113598.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113598.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7113598.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7113598.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113598.pdf |
| RSK-nummer | 7113598 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113598 |
| GTIN | 7394000202209 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Våge 75 sida |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med extra inlopp |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113598 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113598 |
|---|
| GTIN | 7394000202209 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113598 |
|---|
| Sandbelagd | Nej |
|---|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000202209 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 163 | ||
| Vikt (kg) | 0,788 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 395 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 8,55 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1109 | ||
| Vikt (kg) | 110,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113598.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113598.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7113598.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7113598.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113598.pdf |