Avaktiverad 2026-02-03
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-09-15
RSK-nr enhet: ST
Vieser låg modell golvbrunn DN 50 är en lågbyggande golvbrunn av polypropen med 50 mm sidoutlopp och har ett maxflöde på 1,2l/s. Förpackningen innehåller golvbrunn, vattenlås, plastlock, klämring, läpptätning samt skärmall för tätskikt.
Vieser låg modell golvbrunn DN 50 är en lågbyggande golvbrunn av polypropen med 50 mm sidoutlopp och har ett maxflöde på 1,2l/s. Förpackningen innehåller golvbrunn, vattenlås, plastlock, klämring, läpptätning samt skärmall för tätskikt.
| RSK-nummer | 7110809 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6004662 |
| GTIN | 6430066742530 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Vieser |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,2 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | utan valvstöd |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | SS-EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6004662 |
|---|
| GTIN | 6430066742530 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 50 |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,2 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Längd totalt | 254 mm |
| Bredd totalt | 206 mm |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 254 | ||
| Bredd (mm) | 206 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 510 | ||
| Vikt (kg) | 12 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1020 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_850_7110809.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_850_7110809.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000550.pdf |
| RSK-nummer | 7110809 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6004662 |
| GTIN | 6430066742530 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Vieser |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,2 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | utan valvstöd |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | SS-EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6004662 |
|---|
| GTIN | 6430066742530 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 50 |
| Utvändig rördiameter | 50 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,2 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Med sandfång | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Längd totalt | 254 mm |
| Bredd totalt | 206 mm |
| Med klämring för plastmatta | Ja |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 254 | ||
| Bredd (mm) | 206 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 510 | ||
| Vikt (kg) | 12 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1020 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_850_7110809.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_850_7110809.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000550.pdf |