Avaktiverad 2026-02-03
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-09-15
RSK-nr enhet: ST
Vieser låg golvbrunn DN 50 är en lågbyggande golvbrunn av polypropen med 50 mm sidoutlopp och har ett maxflöde på 1,2l/s. Förpackningen innehåller golvbrunn, vattenlås, plastlock, klämring, läpptätning samt skärmall för tätskikt.
Vieser låg golvbrunn DN 50 är en lågbyggande golvbrunn av polypropen med 50 mm sidoutlopp och har ett maxflöde på 1,2l/s. Förpackningen innehåller golvbrunn, vattenlås, plastlock, klämring, läpptätning samt skärmall för tätskikt.
| RSK-nummer | 7110810 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6004663 |
| GTIN | 6430066742547 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Vieser |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | utan valvstöd |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | SS-EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6004663 |
|---|
| GTIN | 6430066742547 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 75 |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Med sandfång | Nej |
| Längd totalt | 272 mm |
| Bredd totalt | 206 mm |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 272 | ||
| Bredd (mm) | 206 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 510 | ||
| Vikt (kg) | 12,5 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1020 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_850_7110810.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_850_7110810.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000550.pdf |
| RSK-nummer | 7110810 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6004663 |
| GTIN | 6430066742547 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Vieser |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | utan valvstöd |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | SS-EN1253 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6004663 |
|---|
| GTIN | 6430066742547 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.vieser.fi/sv/products |
|---|
| Material golvbrunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet golvbrunn | PP (polypropen) |
| Med galler | Nej |
| Anslutning | Slätände |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 75 |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Riktning utlopp | Horisontell |
| Utloppskapacitet | 1,5 l/s |
| Med vattenlås | Ja |
| Urtagbart vattenlås | Ja |
| Typ av luktstopp | Vätska |
| Med sandfång | Nej |
| Längd totalt | 272 mm |
| Bredd totalt | 206 mm |
| Lämplig för tätskikt under klinkergolv | Ja |
| Lämplig för betonggolv | Ja |
| Lämplig för massagolv | Ja |
| Lämplig för plastmattgolv | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 272 | ||
| Bredd (mm) | 206 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 510 | ||
| Vikt (kg) | 12,5 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1020 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_850_7110810.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_850_7110810.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000550.pdf |