Avaktiverad 2023-01-20
Inlagd: 2008-03-13
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn Ymer är en golvbrunn med 50 mm sidoutlopp som har en låg bygghöjd på 101 mm, för installaion i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås, automatisk klämring och plastsil. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Materialet är i svetsbart PEH.
Golvbrunn Ymer är en golvbrunn med 50 mm sidoutlopp som har en låg bygghöjd på 101 mm, för installaion i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås, automatisk klämring och plastsil. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Materialet är i svetsbart PEH.
| RSK-nummer | 7113545 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113545 |
| GTIN | 7394000200809 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Ymer 50 sida |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | Ø150mm, H=99mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | lågbyggd |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PEH |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113545 |
|---|
| GTIN | 7394000200809 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000200809 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 99 | ||
| Vikt (kg) | 0,58 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 9,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113545.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113545.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_140_7113545.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7113545.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113545.pdf |
| RSK-nummer | 7113545 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113545 |
| GTIN | 7394000200809 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Ymer 50 sida |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | Ø150mm, H=99mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | lågbyggd |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PEH |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113545 |
|---|
| GTIN | 7394000200809 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000200809 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 99 | ||
| Vikt (kg) | 0,58 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 9,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113545.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113545.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_140_7113545.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7113545.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113545.pdf |