Inlagd: 2008-03-13
RSK-nr enhet: ST
Golvbrunn Ymer är en golvbrunn med 75 mm sidoutlopp som har en låg bygghöjd på 101 mm, för installaion i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås, automatisk klämring och plastsil. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Materialet är i svetsbart PEH. Den automatiska klämringen används till både tätskikt och plastmatta. Den är en självjusterande klämring för plastmattor med tjocklek 1,5 mm till 2 mm.
Golvbrunn Ymer är en golvbrunn med 75 mm sidoutlopp som har en låg bygghöjd på 101 mm, för installaion i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen levereras med ett urtagbart golvbrunnsvattenlås, automatisk klämring och plastsil. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra gjutning och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen. Materialet är i svetsbart PEH. Den automatiska klämringen används till både tätskikt och plastmatta. Den är en självjusterande klämring för plastmattor med tjocklek 1,5 mm till 2 mm.
| RSK-nummer | 7113546 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113546 |
| GTIN | 7394000200908 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Ymer 75 sida |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm, H=99mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med plastsil |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PEH |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113546 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113546 |
|---|
| GTIN | 7394000200908 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113546 |
|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000200908 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 257 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 101 | ||
| Vikt (kg) | 0,508 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 395 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 8,29 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 150 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1109 | ||
| Vikt (kg) | 107,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113546.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113546.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7113546.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7113546.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113546.pdf |
| RSK-nummer | 7113546 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7113546 |
| GTIN | 7394000200908 |
| Produkt | Golvbrunn |
| Produktnamn | Ymer 75 sida |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | Ø150mm, H=99mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | sidoutlopp |
| Utförande | med plastsil |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PEH |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113546 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 7113546 |
|---|
| GTIN | 7394000200908 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/7113546 |
|---|
| Riktning utlopp | Horisontell |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000200908 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 257 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 101 | ||
| Vikt (kg) | 0,508 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 395 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 8,29 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 150 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1109 | ||
| Vikt (kg) | 107,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7113546.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7113546.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7113546.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_7113546.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000283.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7113546.pdf |