Inlagd: 2017-06-08
RSK-nr enhet: ST
HighLine Custom består av en platta och hållare samt skruvar. På plattan limmas eget material t.ex samma material som för det övriga golvet och man får ett nästan osynligt golvavlopp. Alternativt använder man något annat material för en matchande kontrast. Custom kan monteras med eller utan ram. För höjdjustering medföljer ett förhöjningsset på 1, 2, 5 och 15 mm samt ett distanselement för att ge rätt spaltbredd mellan golvplattorna och Custom konstruktion. Custom har en bredd på 37 mm, spalt mellan Custom och ram eller golvplattorna (vid montering utan ram) blir 6 mm. För att enkelt kunna lyfta upp panelen ingår 2 st HighLine krokar, art.nr 0602873.
HighLine Custom består av en platta och hållare samt skruvar. På plattan limmas eget material t.ex samma material som för det övriga golvet och man får ett nästan osynligt golvavlopp. Alternativt använder man något annat material för en matchande kontrast. Custom kan monteras med eller utan ram. För höjdjustering medföljer ett förhöjningsset på 1, 2, 5 och 15 mm samt ett distanselement för att ge rätt spaltbredd mellan golvplattorna och Custom konstruktion. Custom har en bredd på 37 mm, spalt mellan Custom och ram eller golvplattorna (vid montering utan ram) blir 6 mm. För att enkelt kunna lyfta upp panelen ingår 2 st HighLine krokar, art.nr 0602873.
| RSK-nummer | 7115248 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1950.0600 |
| GTIN | 5707692011035 |
| Produkt | Klinkerskena |
| Produktnamn | 1950 Custom 600 |
| Dimension | 600 |
| Storlek | L=533mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för Linje |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | borstad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | AISI304 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.unidrain.se/productvariation/1950.0600 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 1950.0600 |
|---|
| GTIN | 5707692011035 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.unidrain.se/productvariation/1950.0600 |
|---|
| Form galler | Rektangulär |
|---|---|
| Galler för glas | Nej |
| Galler för klinkergolv | Ja |
| Material galler | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Ytskydd galler | Övrigt |
| Ytbehandling galler | Borstad |
| Färg galler | Rostfritt stål |
| Form gallerhål | Ingen |
| Låsbar | Nej |
| Längd | 533 mm |
| Bredd | 37 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 05707692011035 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 114 | ||
| Bredd (mm) | 820 | ||
| Höjd (mm) | 38 | ||
| Vikt (kg) | 1,58 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7115248.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00001 v2.pdf |
| RSK-nummer | 7115248 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1950.0600 |
| GTIN | 5707692011035 |
| Produkt | Klinkerskena |
| Produktnamn | 1950 Custom 600 |
| Dimension | 600 |
| Storlek | L=533mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för Linje |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | borstad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | AISI304 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.unidrain.se/productvariation/1950.0600 |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 1950.0600 |
|---|
| GTIN | 5707692011035 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.unidrain.se/productvariation/1950.0600 |
|---|
| Form galler | Rektangulär |
|---|---|
| Galler för glas | Nej |
| Galler för klinkergolv | Ja |
| Material galler | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Ytskydd galler | Övrigt |
| Ytbehandling galler | Borstad |
| Färg galler | Rostfritt stål |
| Form gallerhål | Ingen |
| Låsbar | Nej |
| Längd | 533 mm |
| Bredd | 37 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 05707692011035 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 114 | ||
| Bredd (mm) | 820 | ||
| Höjd (mm) | 38 | ||
| Vikt (kg) | 1,58 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_117_7115248.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00001 v2.pdf |