Avaktiverad 2023-01-10
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2005-05-18
RSK-nr enhet: ST
Vieser - smart with water. Serres produkter namnändras till Vieser. Vieser golvbrunnssystem tillverkas av Serres OY- en ledande tillverkare av golvbrunnar i plast för den nordiska och baltiska regionen. Vieser golvbrunnssystem är ett enkelt och genomtänkt produktprogram som ger möjligheter till förekommande golvbrunnsinstallationer i såväl betong som träbjälklag. Typgodkänt av SITAC, VTT, SINTEF enligt SS-EN 1253 och ETAg 022.
Vieser - smart with water. Serres produkter namnändras till Vieser. Vieser golvbrunnssystem tillverkas av Serres OY- en ledande tillverkare av golvbrunnar i plast för den nordiska och baltiska regionen. Vieser golvbrunnssystem är ett enkelt och genomtänkt produktprogram som ger möjligheter till förekommande golvbrunnsinstallationer i såväl betong som träbjälklag. Typgodkänt av SITAC, VTT, SINTEF enligt SS-EN 1253 och ETAg 022.
| RSK-nummer | 7114106 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 51227 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fyrkantsöverdel |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 200x200 |
| Storlek | H6 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inlopp 40 mm |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfri |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 51227 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 16 | ||
| Vikt (kg) | 0,16 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 3,2 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 480 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 76,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_850_7114059_gruppfil.PDF |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_850_7114059_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_850_7114340_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 7114106 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 51227 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fyrkantsöverdel |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 200x200 |
| Storlek | H6 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inlopp 40 mm |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfri |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 51227 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 16 | ||
| Vikt (kg) | 0,16 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 3,2 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 480 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 76,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_850_7114059_gruppfil.PDF |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_850_7114059_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_850_7114340_gruppfil.pdf |