Avaktiverad 2021-12-21
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2016-10-13
RSK-nr enhet: ST
Purusränna 100 är en golvränna tillverkad i syrafast rostfritt stål för installation i betongbjälklag. Golvrännan levereras med en klämram för plastmatta och ett 600x100 mm halkfritt galler med belastningsklass L15 för lättare körtrafik. Golvrännan har mittenutlopp och är avsedd för plastmatta som ytskikt. Komplettera med brunnsunderdel i plast eller syrafast rostfritt stål.
Purusränna 100 är en golvränna tillverkad i syrafast rostfritt stål för installation i betongbjälklag. Golvrännan levereras med en klämram för plastmatta och ett 600x100 mm halkfritt galler med belastningsklass L15 för lättare körtrafik. Golvrännan har mittenutlopp och är avsedd för plastmatta som ytskikt. Komplettera med brunnsunderdel i plast eller syrafast rostfritt stål.
| RSK-nummer | 7098016 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PR121060GM |
| GTIN | 7394000400162 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 50/75/110mm |
| Storlek | 600x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för plastmatta |
| Utförande | rostfri L15 galler |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | utlopp i mitten |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PR121060GM |
|---|
| GTIN | 7394000400162 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000400162 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 690 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 5,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7098016.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7098016.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7098016.pdf |
| RSK-nummer | 7098016 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PR121060GM |
| GTIN | 7394000400162 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 50/75/110mm |
| Storlek | 600x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för plastmatta |
| Utförande | rostfri L15 galler |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | utlopp i mitten |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PR121060GM |
|---|
| GTIN | 7394000400162 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000400162 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 690 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 5,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7098016.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7098016.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7098016.pdf |