Avaktiverad 2021-12-21
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2016-10-13
RSK-nr enhet: ST
Purusränna 100 är en golvränna tillverkad i syrafast rostfritt stål för installation i betongbjälklag. Golvrännan levereras med en klämram för tätskikt och ett 600x100 mm halkfritt galler med belastningsklass L15 för lättare körtrafik. Golvrännan har gavelutlopp och är avsedd för klinkergolv som ytskikt. Komplettera med brunnsunderdel i plast eller syrafast rostfritt stål.
Purusränna 100 är en golvränna tillverkad i syrafast rostfritt stål för installation i betongbjälklag. Golvrännan levereras med en klämram för tätskikt och ett 600x100 mm halkfritt galler med belastningsklass L15 för lättare körtrafik. Golvrännan har gavelutlopp och är avsedd för klinkergolv som ytskikt. Komplettera med brunnsunderdel i plast eller syrafast rostfritt stål.
| RSK-nummer | 7098034 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PR131060GG |
| GTIN | 7394000400339 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 50/75/110mm |
| Storlek | 600x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för klinker med klämram |
| Utförande | rostfri L15 galler |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | utlopp vid gavel |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PR131060GG |
|---|
| GTIN | 7394000400339 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000400339 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 690 | ||
| Höjd (mm) | 99 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7098016.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7098034.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7098034.pdf |
| RSK-nummer | 7098034 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PR131060GG |
| GTIN | 7394000400339 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 50/75/110mm |
| Storlek | 600x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för klinker med klämram |
| Utförande | rostfri L15 galler |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | utlopp vid gavel |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PR131060GG |
|---|
| GTIN | 7394000400339 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000400339 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 690 | ||
| Höjd (mm) | 99 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7098016.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7098034.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_7098034.pdf |