Avaktiverad 2021-12-21
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2016-10-13
RSK-nr enhet: ST
Purusränna 100 är en golvränna tillverkad i syrafast rostfritt stål för installation i betongbjälklag. Golvrännan har en fläns för limning av tätskikt och levereras med en 2000x100 mm överdel med rostfri klinkerlåda. Golvrännan har mittenutlopp och är avsedd för klinkergolv som ytskikt. Komplettera med brunnsunderdel i plast eller syrafast rostfritt stål.
Purusränna 100 är en golvränna tillverkad i syrafast rostfritt stål för installation i betongbjälklag. Golvrännan har en fläns för limning av tätskikt och levereras med en 2000x100 mm överdel med rostfri klinkerlåda. Golvrännan har mittenutlopp och är avsedd för klinkergolv som ytskikt. Komplettera med brunnsunderdel i plast eller syrafast rostfritt stål.
| RSK-nummer | 7098103 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PR161200TM |
| GTIN | 7394000400926 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 50/75/110mm |
| Storlek | 2000x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klinker m klinkerlåda/limfläns |
| Utförande | Klinkerlåda |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | utlopp i mitten |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PR161200TM |
|---|
| GTIN | 7394000400926 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000400926 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 2091 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 12,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7098016.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7098103.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |
| RSK-nummer | 7098103 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PR161200TM |
| GTIN | 7394000400926 |
| Produkt | Golvränna |
| Produktnamn | Purusränna 100 |
| Dimension | 50/75/110mm |
| Storlek | 2000x100mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klinker m klinkerlåda/limfläns |
| Utförande | Klinkerlåda |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | betad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | EN1.4404 |
| Övrig info | utlopp i mitten |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | PR161200TM |
|---|
| GTIN | 7394000400926 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material golvbrunn | Rostfritt stål |
|---|---|
| Sandbelagd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07394000400926 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 2091 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 12,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_140_7098016.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_7098103.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_140_7110579.pdf |