RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-12-14
RSK-nr enhet: ST
Markränna av polymerbetong med bottenutlopp Ø110 mm och spaltgaller av segjärn. Belastningsklass B125. Går att kombinera med ACO Self Euroline 2011-2023.
Markränna av polymerbetong med bottenutlopp Ø110 mm och spaltgaller av segjärn. Belastningsklass B125. Går att kombinera med ACO Self Euroline 2011-2023.
| RSK-nummer | 2924424 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3004023 |
| GTIN | 4064626025485 |
| Produkt | Markränna |
| Produktnamn | ACO EUROLINE 2.0 1000 BU K |
| Dimension | Ø110mm |
| Storlek | 1000x118x97mm |
| Tryck/Flöde/Temp | B125 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | samla upp och leda ytvatten |
| Utförande | med bottenutlopp och galler |
|---|---|
| Färg | natur/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | polymerbetong/komposit |
| Standard | SS-EN 1433 |
| Övrig info | med spaltgaller av komposit |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 3004023 |
|---|
| GTIN | 4064626025485 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Anslutning | Rörände |
| Anslutningsplacering | Botten och sida |
| Diameter anslutning | 110 mm |
| Med anslutning för avloppsrör | Ja |
| Utvändig rördiameter avtappning/dränering | 110 mm |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 125 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | B-125 |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 1000 mm |
| Inbyggnadsbredd | 118 mm |
| Bredd (innermått) | 98 mm |
| Med galler | Ja |
| Gallertyp | Övrigt |
| Gallerutförande | Symmetrisk |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Typ av fästgaller | Skruvlös |
| Längd galler | 500 mm |
| Bredd galler | 118 mm |
| Höjd galler | 30 mm |
| Med kantprofil/sargprofil | Nej |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 118 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 32 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 109 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2924424 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3004023 |
| GTIN | 4064626025485 |
| Produkt | Markränna |
| Produktnamn | ACO EUROLINE 2.0 1000 BU K |
| Dimension | Ø110mm |
| Storlek | 1000x118x97mm |
| Tryck/Flöde/Temp | B125 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | samla upp och leda ytvatten |
| Utförande | med bottenutlopp och galler |
|---|---|
| Färg | natur/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | polymerbetong/komposit |
| Standard | SS-EN 1433 |
| Övrig info | med spaltgaller av komposit |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 3004023 |
|---|
| GTIN | 4064626025485 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Anslutning | Rörände |
| Anslutningsplacering | Botten och sida |
| Diameter anslutning | 110 mm |
| Med anslutning för avloppsrör | Ja |
| Utvändig rördiameter avtappning/dränering | 110 mm |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 125 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | B-125 |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 1000 mm |
| Inbyggnadsbredd | 118 mm |
| Bredd (innermått) | 98 mm |
| Med galler | Ja |
| Gallertyp | Övrigt |
| Gallerutförande | Symmetrisk |
| Material galler | Plast |
| Materialkvalitet galler | PP (polypropen) |
| Typ av fästgaller | Skruvlös |
| Längd galler | 500 mm |
| Bredd galler | 118 mm |
| Höjd galler | 30 mm |
| Med kantprofil/sargprofil | Nej |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 118 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 32 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 109 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |