RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-06-08
RSK-nr enhet: ST
ACO Drain, Multiline Seal in V100S 20.1 Ränna 0,5 meter utan fall med integrerad gummitätning och förzinkad stålkant. Bedömd av Byggvarubedömningen och SundaHus.
ACO Drain, Multiline Seal in V100S 20.1 Ränna 0,5 meter utan fall med integrerad gummitätning och förzinkad stålkant. Bedömd av Byggvarubedömningen och SundaHus.
| RSK-nummer | 2919284 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2003179 |
| GTIN | 4002626363596 |
| Produkt | Ränna |
| Produktnamn | ACO Multiline Seal in V100S |
| Dimension | - |
| Storlek | 500x135mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | samla upp och leda ytvatten |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | natur |
| Ytbehandling | förzinkad stålkant |
| Material | polymerbetong |
| Standard | SS-EN 1433 |
| Övrig info | med integrerad gummi tätning |
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 2003179 |
|---|
| GTIN | 4002626363596 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Med anslutning för avloppsrör | Nej |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 400 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | D-400 |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 500 mm |
| Inbyggnadsbredd | 135 mm |
| Bredd (innermått) | 100 mm |
| Justerbar höjd | Nej |
| Höjd | 250 - 250 mm |
| Med galler | Nej |
| Med kantprofil/sargprofil | Ja |
| Material kantprofil/sargprofil | Stål |
| Ytskydd kantprofil/sargprofil | Förzinkad |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 12,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 40 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 123 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 12,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_185_2919284.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_185_2919279.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_185_2919319.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=pFdIBI4E2Gg |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5565337200-00032 v2.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_185_2919284.pdf |
| RSK-nummer | 2919284 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2003179 |
| GTIN | 4002626363596 |
| Produkt | Ränna |
| Produktnamn | ACO Multiline Seal in V100S |
| Dimension | - |
| Storlek | 500x135mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | samla upp och leda ytvatten |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | natur |
| Ytbehandling | förzinkad stålkant |
| Material | polymerbetong |
| Standard | SS-EN 1433 |
| Övrig info | med integrerad gummi tätning |
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 2003179 |
|---|
| GTIN | 4002626363596 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.aco-nordic.se/produkter/aco-multiline-seal-in/ |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Med anslutning för avloppsrör | Nej |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 400 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | D-400 |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 500 mm |
| Inbyggnadsbredd | 135 mm |
| Bredd (innermått) | 100 mm |
| Justerbar höjd | Nej |
| Höjd | 250 - 250 mm |
| Med galler | Nej |
| Med kantprofil/sargprofil | Ja |
| Material kantprofil/sargprofil | Stål |
| Ytskydd kantprofil/sargprofil | Förzinkad |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 12,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 40 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 123 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 12,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_185_2919284.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_185_2919279.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_185_2919319.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=pFdIBI4E2Gg |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5565337200-00032 v2.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_185_2919284.pdf |