RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-06-26
RSK-nr enhet: ST
Linjeavvattning i polymerbetong för att ta hand om nederbörd. Rännorna är anpassade för parkering, parkeringsgarage, gång- och cykeltrafik, vägar, flygplatser samt tung industri.
Linjeavvattning i polymerbetong för att ta hand om nederbörd. Rännorna är anpassade för parkering, parkeringsgarage, gång- och cykeltrafik, vägar, flygplatser samt tung industri.
| RSK-nummer | 2924268 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 05010045 |
| GTIN | 4026857030133 |
| Produkt | Avvattningsränna |
| Produktnamn | SOLID BLOCK |
| Dimension | - |
| Storlek | 650x148x240mm |
| Tryck/Flöde/Temp | D400-F900 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | avvattning av trafikområden |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | beige |
| Ytbehandling | - |
| Material | polymerbetong |
| Standard | EN1433 |
| Övrig info | med segjärnsgaller F900 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 05010045 |
|---|
| GTIN | 4026857030133 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 900 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | F-900 |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 650 mm |
| Inbyggnadsbredd | 148 mm |
| Bredd (innermått) | 100 mm |
| Med galler | Ja |
| Gallertyp | Galler/Nätgaller |
| Material galler | Gjutjärn |
| Materialkvalitet galler | Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50) |
| Ytskydd galler | Övrigt |
| Typ av fästgaller | Övrigt |
| Längd galler | 650 mm |
| Bredd galler | 148 mm |
| Höjd galler | 30 mm |
| Med kantprofil/sargprofil | Nej |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 148 | ||
| Höjd (mm) | 240 | ||
| Vikt (kg) | 21,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1117_2924206.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1117_2924206.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1117_2924267.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001051.pdf |
| RSK-nummer | 2924268 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 05010045 |
| GTIN | 4026857030133 |
| Produkt | Avvattningsränna |
| Produktnamn | SOLID BLOCK |
| Dimension | - |
| Storlek | 650x148x240mm |
| Tryck/Flöde/Temp | D400-F900 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | avvattning av trafikområden |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | beige |
| Ytbehandling | - |
| Material | polymerbetong |
| Standard | EN1433 |
| Övrig info | med segjärnsgaller F900 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 05010045 |
|---|
| GTIN | 4026857030133 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 900 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | F-900 |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 650 mm |
| Inbyggnadsbredd | 148 mm |
| Bredd (innermått) | 100 mm |
| Med galler | Ja |
| Gallertyp | Galler/Nätgaller |
| Material galler | Gjutjärn |
| Materialkvalitet galler | Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50) |
| Ytskydd galler | Övrigt |
| Typ av fästgaller | Övrigt |
| Längd galler | 650 mm |
| Bredd galler | 148 mm |
| Höjd galler | 30 mm |
| Med kantprofil/sargprofil | Nej |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 148 | ||
| Höjd (mm) | 240 | ||
| Vikt (kg) | 21,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1117_2924206.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1117_2924206.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1117_2924267.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001051.pdf |