RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-06-26
RSK-nr enhet: ST
Linjeavvattning i polymerbetong för att ta hand om nederbörd. Rännorna är anpassade för parkering, parkeringsgarage, gång- och cykeltrafik och vägar.
Linjeavvattning i polymerbetong för att ta hand om nederbörd. Rännorna är anpassade för parkering, parkeringsgarage, gång- och cykeltrafik och vägar.
| RSK-nummer | 2924273 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 02511000 |
| GTIN | 4026857019947 |
| Produkt | Avvattningsränna |
| Produktnamn | Z-150 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1000x214x188mm |
| Tryck/Flöde/Temp | A15-D400 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | avvattning av trafikområden |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | beige |
| Ytbehandling | - |
| Material | förzinkat stål |
| Standard | EN1433 |
| Övrig info | finns även i rostfritt stål |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 02511000 |
|---|
| GTIN | 4026857019947 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Med anslutning för avloppsrör | Nej |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 400 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | D-400 |
| Max. kapacitet | 15 l/s |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 1000 mm |
| Inbyggnadsbredd | 214 mm |
| Bredd (innermått) | 150 mm |
| Justerbar höjd | Nej |
| Med galler | Nej |
| Med kantprofil/sargprofil | Nej |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 214 | ||
| Höjd (mm) | 188 | ||
| Vikt (kg) | 25,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1117_2924206.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1117_2924206.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1117_2924273.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001051.pdf |
| RSK-nummer | 2924273 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 02511000 |
| GTIN | 4026857019947 |
| Produkt | Avvattningsränna |
| Produktnamn | Z-150 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1000x214x188mm |
| Tryck/Flöde/Temp | A15-D400 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | avvattning av trafikområden |
| Utförande | utan fall |
|---|---|
| Färg | beige |
| Ytbehandling | - |
| Material | förzinkat stål |
| Standard | EN1433 |
| Övrig info | finns även i rostfritt stål |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 11 Betäckningar/Brunnar |
| Tillverkarens artikelnummer | 02511000 |
|---|
| GTIN | 4026857019947 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material ränna | Betong |
| Materialkvalitet ränna | Polymerbetong |
| Ytskydd ränna | Obehandlad |
| Monoblockränna (Monolithic) | Nej |
| Slitsränna | Nej |
| Magasineringsränna | Nej |
| Med anslutning för avloppsrör | Nej |
| Kopplingsbar | Ja |
| Max. belastningsförmåga | 400 kN |
| Belastningsklass (EN 1433) | D-400 |
| Max. kapacitet | 15 l/s |
| Inbyggt fall/lutning | Nej |
| Längd | 1000 mm |
| Inbyggnadsbredd | 214 mm |
| Bredd (innermått) | 150 mm |
| Justerbar höjd | Nej |
| Med galler | Nej |
| Med kantprofil/sargprofil | Nej |
| Resistent mot kemikalier | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Med sandfång | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 214 | ||
| Höjd (mm) | 188 | ||
| Vikt (kg) | 25,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1117_2924206.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1117_2924206.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1117_2924273.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001051.pdf |