RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-10-25
RSK-nr enhet: ST
Ljuddämpande inomhusavloppsystem. Av mineralförstärkt polypropen med mycket goda ljuddämpande egenskaper (enligt EN 14366). Låg vikt och lätt att installera. Muffanslutningar. Avsett för tryckfria avlopp i alla typer av byggnader. Lång livslängd och hög värmebeständighet. Applikationsområde B.
Ljuddämpande inomhusavloppsystem. Av mineralförstärkt polypropen med mycket goda ljuddämpande egenskaper (enligt EN 14366). Låg vikt och lätt att installera. Muffanslutningar. Avsett för tryckfria avlopp i alla typer av byggnader. Lång livslängd och hög värmebeständighet. Applikationsområde B.
| RSK-nummer | 2749636 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1087214 |
| GTIN | 6414908518798 |
| Produkt | Avloppsrör |
| Produktnamn | Decibel |
| Dimension | 160x5,4mm |
| Storlek | L=3m |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +85°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpande system |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1087214 |
|---|
| GTIN | 6414908518798 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP-MD |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 160 |
| Utvändig rördiameter | 160 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 5,4 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Styvhetsklass | SN8 |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Avfasad | Ja |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Vit |
| Antal tätningsringar, skjutmuff | 1 |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,09 mm/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414908518798 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 3082 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 185 | ||
| Vikt (kg) | 12,32 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 28 | ||
| GTIN FP | 06414905503575 | ||
| Förpackningstyp | Bur | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 3190 | ||
| Bredd (mm) | 740 | ||
| Höjd (mm) | 1250 | ||
| Vikt (kg) | 369,96 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2749506.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2749506.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00016 v12.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_213_2749506.pdf |
| RSK-nummer | 2749636 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1087214 |
| GTIN | 6414908518798 |
| Produkt | Avloppsrör |
| Produktnamn | Decibel |
| Dimension | 160x5,4mm |
| Storlek | L=3m |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +85°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpande system |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1087214 |
|---|
| GTIN | 6414908518798 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP-MD |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 160 |
| Utvändig rördiameter | 160 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 5,4 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Styvhetsklass | SN8 |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Avfasad | Ja |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Vit |
| Antal tätningsringar, skjutmuff | 1 |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,09 mm/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414908518798 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 3082 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 185 | ||
| Vikt (kg) | 12,32 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 28 | ||
| GTIN FP | 06414905503575 | ||
| Förpackningstyp | Bur | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 3190 | ||
| Bredd (mm) | 740 | ||
| Höjd (mm) | 1250 | ||
| Vikt (kg) | 369,96 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2749506.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2749506.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00016 v12.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_213_2749506.pdf |