RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-06-22
RSK-nr enhet: ST
Ljuddämpande avloppsystem för invändig takavvattning. Av mineralförstärkt polypropen med mycket goda ljuddämpande egenskaper (enligt EN 14366). Låg vikt och lätt att installera. Muffanslutningar. Klarar 2,5 bars tryck tillsammans med Uponor Decibel RDS Låsmuff. Lång livslängd och hög värmebeständighet. Applikationsområde B.
Ljuddämpande avloppsystem för invändig takavvattning. Av mineralförstärkt polypropen med mycket goda ljuddämpande egenskaper (enligt EN 14366). Låg vikt och lätt att installera. Muffanslutningar. Klarar 2,5 bars tryck tillsammans med Uponor Decibel RDS Låsmuff. Lång livslängd och hög värmebeständighet. Applikationsområde B.
| RSK-nummer | 2749032 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1138454 |
| GTIN | 6414900371780 |
| Produkt | Avloppsrör |
| Produktnamn | Decibel RDS |
| Dimension | 110x3,8mm |
| Storlek | L=3m |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +85°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för takavvattning |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | beige |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-MD |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1138454 |
|---|
| GTIN | 6414900371780 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP-MD |
| Utvändig rördiameter | 110 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 3,8 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Styvhetsklass | SN8 |
| Avfasad | Ja |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Beige |
| Med termisk isolering | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900371780 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 3058 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 5,79 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 06414900439053 | ||
| Förpackningstyp | Band | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 3160 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 24 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_2749032.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2749032.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00170 v2.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_213_2749032.pdf |
| RSK-nummer | 2749032 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1138454 |
| GTIN | 6414900371780 |
| Produkt | Avloppsrör |
| Produktnamn | Decibel RDS |
| Dimension | 110x3,8mm |
| Storlek | L=3m |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +85°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för takavvattning |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | beige |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-MD |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1138454 |
|---|
| GTIN | 6414900371780 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP-MD |
| Utvändig rördiameter | 110 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 3,8 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Styvhetsklass | SN8 |
| Avfasad | Ja |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Beige |
| Med termisk isolering | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900371780 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 3058 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 5,79 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 06414900439053 | ||
| Förpackningstyp | Band | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 3160 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 24 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_2749032.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2749032.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00170 v2.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_213_2749032.pdf |