RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-08-10
RSK-nr enhet: ST
Ljudisolerat inomhusavloppsrör i treskikts mineralförstärkt PP. Tål 97°C kortvarigt och 95° C kontinuerligt.
Ljudisolerat inomhusavloppsrör i treskikts mineralförstärkt PP. Tål 97°C kortvarigt och 95° C kontinuerligt.
| RSK-nummer | 2831626 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 102033 |
| GTIN | 9003209220331 |
| Produkt | Avloppsrör |
| Produktnamn | Polo-Kal XS |
| Dimension | 75x2,6mm |
| Storlek | L=1m |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +95°C (+97°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | blå RAL5014 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP, TPE-packning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 102033 |
|---|
| GTIN | 9003209220331 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | Övrigt |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,6 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Tryckklass | Trycklös |
| Rörschema ANSI | Övrigt |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Avfasad | Ja |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Blå |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,05 mm/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 82 | ||
| Höjd (mm) | 82 | ||
| Vikt (kg) | 1,056 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2831626.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000586.pdf |
| RSK-nummer | 2831626 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 102033 |
| GTIN | 9003209220331 |
| Produkt | Avloppsrör |
| Produktnamn | Polo-Kal XS |
| Dimension | 75x2,6mm |
| Storlek | L=1m |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +95°C (+97°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | 1muff |
|---|---|
| Färg | blå RAL5014 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP, TPE-packning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 102033 |
|---|
| GTIN | 9003209220331 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | Övrigt |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,6 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Tryckklass | Trycklös |
| Rörschema ANSI | Övrigt |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Avfasad | Ja |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Blå |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,05 mm/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 82 | ||
| Höjd (mm) | 82 | ||
| Vikt (kg) | 1,056 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2831626.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000586.pdf |