Avaktiverad 2023-02-15
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2005-10-11
RSK-nr enhet: ST
WAVIN PEM 40X2,4 PN8 PE80 SDR17 BRUNSTR 6M. Längd 6 m för avloppPN8 / SDR17
WAVIN PEM 40X2,4 PN8 PE80 SDR17 BRUNSTR 6M. Längd 6 m för avloppPN8 / SDR17
| RSK-nummer | 2406269 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3063992 |
| GTIN | 5708525435042 |
| Produkt | PE-rör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 40x2,4mm |
| Storlek | L=6m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN8 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för avlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart/brun stripe |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE80 |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3063992 |
|---|
| GTIN | 5708525435042 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-80 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 40 |
| Utvändig rördiameter | 40 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,4 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 8 |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Svart |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,18 mm/(m.K) |
| Lambdavärde | 0,43 W/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
| Minsta böjradie | 4000 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,974 l/m |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708525435042 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 6000 | ||
| Bredd (mm) | 40 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 1,727 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | 5708525596927 | ||
| Förpackningstyp | Bur | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5708525435042 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 90 | ||
| Djup (mm) | 6080 | ||
| Bredd (mm) | 520 | ||
| Höjd (mm) | 460 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2406269 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3063992 |
| GTIN | 5708525435042 |
| Produkt | PE-rör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 40x2,4mm |
| Storlek | L=6m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN8 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för avlopp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart/brun stripe |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE80 |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3063992 |
|---|
| GTIN | 5708525435042 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-80 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 40 |
| Utvändig rördiameter | 40 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,4 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 8 |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Svart |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,18 mm/(m.K) |
| Lambdavärde | 0,43 W/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
| Minsta böjradie | 4000 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,974 l/m |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708525435042 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 6000 | ||
| Bredd (mm) | 40 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 1,727 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | 5708525596927 | ||
| Förpackningstyp | Bur | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5708525435042 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 90 | ||
| Djup (mm) | 6080 | ||
| Bredd (mm) | 520 | ||
| Höjd (mm) | 460 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |