Avaktiverad 2023-02-15
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: M
Inlagd: 2006-10-04
RSK-nr enhet: M
WAVIN S*PEM 32X3,0 PN12,5 PE80 SDR11 BLÅS 300M. Längd 300 m för dricksvattenPN12.5 / SDR11
WAVIN S*PEM 32X3,0 PN12,5 PE80 SDR11 BLÅS 300M. Längd 300 m för dricksvattenPN12.5 / SDR11
| RSK-nummer | 2405810 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3063980 |
| GTIN | 5708525447311 |
| Produkt | PEM-rör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 32x2,9mm |
| Storlek | L=300m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN12.5 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för dricksvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart/blå stripes |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE80 |
| Standard | SDR11 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3063980 |
|---|
| GTIN | 5708525447311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-80 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 32 |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 3 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 12,5 |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 11 |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Svart |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,18 mm/(m.K) |
| Lambdavärde | 0,43 W/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
| Minsta böjradie | 3200 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,531 l/m |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 300,000 | ||
| GTIN FP | 5708525447311 | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1396 | ||
| Bredd (mm) | 1396 | ||
| Höjd (mm) | 340 | ||
| Vikt (kg) | 83,379 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 900,000 | ||
| GTIN FP | 5708525580681 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5708525447311 | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 3 | ||
| Djup (mm) | 1301 | ||
| Bredd (mm) | 1301 | ||
| Höjd (mm) | 1152 | ||
| Vikt (kg) | 274,7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2405810 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3063980 |
| GTIN | 5708525447311 |
| Produkt | PEM-rör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 32x2,9mm |
| Storlek | L=300m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN12.5 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för dricksvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart/blå stripes |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE80 |
| Standard | SDR11 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3063980 |
|---|
| GTIN | 5708525447311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-80 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 32 |
| Utvändig rördiameter | 32 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 3 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 12,5 |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 11 |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Svart |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,18 mm/(m.K) |
| Lambdavärde | 0,43 W/(m.K) |
| Flexibel | Nej |
| Minsta böjradie | 3200 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,531 l/m |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 300,000 | ||
| GTIN FP | 5708525447311 | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1396 | ||
| Bredd (mm) | 1396 | ||
| Höjd (mm) | 340 | ||
| Vikt (kg) | 83,379 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 900,000 | ||
| GTIN FP | 5708525580681 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5708525447311 | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 3 | ||
| Djup (mm) | 1301 | ||
| Bredd (mm) | 1301 | ||
| Höjd (mm) | 1152 | ||
| Vikt (kg) | 274,7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |