Inlagd: 1999-04-28
RSK-nr enhet: ST
Polyetenrör för markvärmesystem, utan syrediffusionsspärr. Ringstyvhet för markvärmerör 25mm SDR11 är 83,3 kN/mm2.
Polyetenrör för markvärmesystem, utan syrediffusionsspärr. Ringstyvhet för markvärmerör 25mm SDR11 är 83,3 kN/mm2.
| RSK-nummer | 2417997 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7331590001683 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 25x2,3mm |
| Storlek | L=200m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN5, max temp +50°C (+70°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | markvärme |
| Utförande | utan diffusionsspärr |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | NCPE polyetenrör |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747140.aspx |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7331590001683 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747140.aspx |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | Övrigt |
| Utvändig rördiameter | 25 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,3 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 6 |
| Rörschema ANSI | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Svart |
| Flexibel | Ja |
| Minsta böjradie | 125 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590001683 | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1100 | ||
| Bredd (mm) | 1100 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 33 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 7331590022633 | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1030 | ||
| Höjd (mm) | 1450 | ||
| Vikt (kg) | 181 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_2417997.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00087 v1.pdf |
| RSK-nummer | 2417997 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7331590001683 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 25x2,3mm |
| Storlek | L=200m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN5, max temp +50°C (+70°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | markvärme |
| Utförande | utan diffusionsspärr |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | NCPE polyetenrör |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747140.aspx |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7331590001683 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747140.aspx |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | Övrigt |
| Utvändig rördiameter | 25 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,3 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 6 |
| Rörschema ANSI | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Svart |
| Flexibel | Ja |
| Minsta böjradie | 125 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590001683 | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1100 | ||
| Bredd (mm) | 1100 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 33 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 7331590022633 | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1030 | ||
| Höjd (mm) | 1450 | ||
| Vikt (kg) | 181 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_2417997.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00087 v1.pdf |