Avaktiverad 2026-01-13
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: M
Inlagd: 2012-03-07
RSK-nr enhet: M
Ahlsell Pex rör avsett för både tappvatten- och radiatorsystem med svart skyddsrör. Levereras i ring . Skyddsröret är tillverkat av PE-HD.
Ahlsell Pex rör avsett för både tappvatten- och radiatorsystem med svart skyddsrör. Levereras i ring . Skyddsröret är tillverkat av PE-HD.
| RSK-nummer | 2430256 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Kombirör rör-i-rör |
| Produktnamn | A-collection Pex Duo |
| Dimension | 16x2,2mm/25mm |
| Storlek | L=50m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, max temp +75°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten, värme, kyla |
| Utförande | med diffusionsspärr/skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit rör, svart skyddsrör |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material mellanskikt | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet mellanskikt | Övrigt |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Utvändig rördiameter | 16 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,2 mm |
| Systembunden | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 75 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Färg rör | Vit |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 25 mm |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Färg yttre mantel | Svart |
| Med termisk isolering | Nej |
| Tjocklek termisk isolering | 0 mm |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Halogenfri | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 50,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 8,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_49_2430255_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_49_2430255_gruppfil.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_49_2430255_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 2430256 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Kombirör rör-i-rör |
| Produktnamn | A-collection Pex Duo |
| Dimension | 16x2,2mm/25mm |
| Storlek | L=50m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, max temp +75°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten, värme, kyla |
| Utförande | med diffusionsspärr/skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit rör, svart skyddsrör |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material mellanskikt | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet mellanskikt | Övrigt |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Utvändig rördiameter | 16 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,2 mm |
| Systembunden | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 75 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Färg rör | Vit |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 25 mm |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Färg yttre mantel | Svart |
| Med termisk isolering | Nej |
| Tjocklek termisk isolering | 0 mm |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Halogenfri | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 50,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 8,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_49_2430255_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_49_2430255_gruppfil.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_49_2430255_gruppfil.pdf |