RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-08-29
RSK-nr enhet: ST
För dricksvattentransport i förorenad mark och i riskområden. Uponor Barrier PLUS skyddar dricksvatten från giftiga kemikalier, dålig lukt och smak. Barrier PLUS är tillverkat helt i plast med ett sömlöst barriärlager. Systemet finns i dimensioner från OD32-250 mm i tryckklasserna PN10 och PN16.
För dricksvattentransport i förorenad mark och i riskområden. Uponor Barrier PLUS skyddar dricksvatten från giftiga kemikalier, dålig lukt och smak. Barrier PLUS är tillverkat helt i plast med ett sömlöst barriärlager. Systemet finns i dimensioner från OD32-250 mm i tryckklasserna PN10 och PN16.
| RSK-nummer | 2514309 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1086329 |
| GTIN | 6414908481238 |
| Produkt | Tryckrör |
| Produktnamn | Barrier PLUS |
| Dimension | 225x13,4 mm |
| Storlek | L=12m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | dricksvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE100 |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1086329 |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1086329 |
|---|
| GTIN | 6414908481238 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1086329 |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Utvändig rördiameter | 225 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 13,4 mm |
| Tryckklass | PN 10 |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Färg rör | Svart |
| Färg skyddsrör | Blå |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414908481238 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 255 | ||
| Höjd (mm) | 255 | ||
| Vikt (kg) | 119,16 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414905643622 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 1140 | ||
| Höjd (mm) | 560 | ||
| Vikt (kg) | 1216,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2514309 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1086329 |
| GTIN | 6414908481238 |
| Produkt | Tryckrör |
| Produktnamn | Barrier PLUS |
| Dimension | 225x13,4 mm |
| Storlek | L=12m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | dricksvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE100 |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1086329 |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1086329 |
|---|
| GTIN | 6414908481238 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1086329 |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Utvändig rördiameter | 225 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 13,4 mm |
| Tryckklass | PN 10 |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Färg rör | Svart |
| Färg skyddsrör | Blå |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414908481238 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 255 | ||
| Höjd (mm) | 255 | ||
| Vikt (kg) | 119,16 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414905643622 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 1140 | ||
| Höjd (mm) | 560 | ||
| Vikt (kg) | 1216,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |